transforming tomorrow
ArcelorMittal Europe – Flat Products
ArcelorMittal Poland

Nasza stal buduje Twój świat.

Znajdziesz ją także w swoim samochodzie, w swojej pralce, lodówce i mikrofalówce.

Inwestujemy, by produkcja była bardziej przyjazna środowisku.

W ubiegłym roku w krakowskiej hucie za ponad pół miliarda złotych unowocześniliśmy nasze instalacje.

W hucie w Dąbrowie Górniczej za 700 mln złotych modernizujemy systemy odpylania w stalowni i spiekalni oraz elektrociepłownię.

W Zdzieszowicach uruchomiliśmy nowy wydział węglopochodnych za 200 mln złotych.

Media

Page tools
Drukuj
Ulubione 
Publikuj
FacebookTwitter

News

21.02.2018 Kategoria: 2017

190 lat huty w Świętochłowicach

Dawna huta „Florian”, a obecnie świętochłowicki oddział ArcelorMittal Poland słynie z produkcji najwyższej klasy stalowych produktów płaskich: blach ocynkowanych i powlekanych organicznie. Aktualnie jest to nowoczesny zakład, który w ostatnich latach został gruntownie zmodernizowany, ale w swojej długiej historii zmagał się z wieloma problemami. W lutym tego roku huta obchodzi 190 lat istnienia.

ArcelorMittal Poland zainwestował w zakład łącznie ok. 150 mln złotych, z czego większość pochłonęła budowa nowoczesnej linii powlekania organicznego. Dzięki temu dziś - po 190 latach - świętochłowicka huta oprócz blachy ocynkowanej produkuje także wysokiej jakości blachy powlekane organicznie. Powstają z nich np. blachodachówki używane do pokrycia dachów domów jednorodzinnych czy panele elewacyjne stanowiące obudowy ścian i fasad budynków przemysłowych, hal produkcyjnych, magazynów i supermarketów.

Budowa huty rozpoczęła się w 1828 roku, na miejscu starego młyna kupionego wraz z ziemią za 800 talarów, a już dwa lata później rozpoczęto tam produkcję sztab żelaza.

Od początku swojego istnienia huta w Świętochłowicach często zmieniała właściciela, przechodząc na przestrzeni 190 lat z rąk prywatnych w posiadanie państwa i odwrotnie. Obecnie zakład o bogatej historii należy do największego światowego koncernu stalowego ArcelorMittal, jednak jak podkreśla Krzysztof Oleś, dyrektor świętochłowickiego oddziału, huta nie straciła swojego lokalnego śląskiego charakteru. - Nasza załoga pracuje w rodzinnej atmosferze i jest bardzo mocno zintegrowana. Przynależność do największej grupy stalowej na świecie, przez ostatnie lata zaowocowała unowocześnieniem, ale nie utratą tradycji – zaznacza Krzysztof Oleś.

Firma aktywnie uczestniczy w życiu regionu, organizując lokalne wydarzenia jak np. cykl imprez w lipcu 2017 roku pt. „Wszyscy Razem, Wszyscy Równi” konsolidujący lokalne społeczeństwo w celu pomocy chorym dzieciom. Na przestrzeni ostatnich kilku lat firma zorganizowała łącznie blisko 60 akcji wolontariatu pracowniczego na terenie Świętochłowic. Dawna huta „Florian” od zawsze była jednym z najważniejszych ośrodków w mieście
i regionie.

- Jest to jeden z największych zakładów pracy w mieście, gdzie przez niemal dwa wieki pracowały całe pokolenia świętochłowiczan. W tym czasie huta przeszła metamorfozę, zmieniając się w zakład, produkujący obecnie najwyższej klasy blachy stalowe. Nie zmieniła się natomiast postawa pracowników, których cały czas charakteryzuje pracowitość, sumienność oraz poświęcenie. Jako prezydent Świętochłowic cieszę się, że w naszym mieście z powodzeniem funkcjonuje prężnie tak duża huta, gdzie powstają wysokiej klasy produkty. Świętochłowicki oddział ArcelorMittal Poland wspaniale wpisuje się w społeczną odpowiedzialność biznesu, wspomagając miejscowe szkoły, przedszkola, a także wydarzenia organizowane w mieście – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Obecnie zakład zatrudnia ponad 400 osób.