Aktualności

8 Sacrum Profanum w krakowskiej hucie

24/09/2010

Muzyka z Islandii, krainy lodowców i wulkanów zabrzmiała w hali ocynowni elektrolitycznej krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland znakomitymi koncertami. 8 Festiwal Sacrum Profanum prezentujący współczesną muzykę nordycką otworzyła (12 bm.) - grupa mum, a zakończyły - dwa koncerty Jonsiego, wokalisty grupy Sigur Ros (17 i 18 bm).

PORYWAJĄCA  MUZYKA Z CHŁODNEJ ISLANDII

Muzyka z Islandii, krainy lodowców i wulkanów  zabrzmiała w hali ocynowni elektrolitycznej krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland znakomitymi koncertami. 8 Festiwal Sacrum Profanum prezentujący współczesną muzykę nordycką otworzyła (12 bm.) - grupa mum, a zakończyły - dwa koncerty  Jonsiego, wokalisty grupy Sigur Ros (17 i 18 bm).

Grupa mum uważana jest za prekursora nurtu muzycznego zwanego emotroniką, czyli specyficznej mieszanki ekscentrycznych brzmień z klasycznymi instrumentami. Islandzcy artyści zachwycili bogactwem brzmień i anielsko zgranych, znakomicie wpisujących się w grę instrumentów głosów wokalistów, wzmocnionych orkiestrą Sinfonietta Cracovia i Chórem Polskiego Radia. W odczuciu wielu słuchaczy muzyka tej grupy niesie nostalgię mieszkańców odległej wyspy i nic dziwnego, gdyż (jak zdradzili wykonawcy), tworzona była w…latarni na odludnym brzegu wschodniej Islandii, napędzanej prądem pozyskiwanym z wiatru, do której dostępu bronią wysokie fale i ostre klify.

Jonsiemu (Jón „Jónsi” Þór Birgisson), który dał znakomite dwa koncerty, dzień po dniu, postindustrialna sceneria hutniczej hali nie wydała się czymś nowym. Jak zdradził w wywiadzie radiowym dla „Trójki” - taka sceneria kojarzy mu się z dzieciństwem - jego ojciec w Islandii miał małą fabrykę stali, w której artysta pracował.

Koncerty w Krakowie były elementem trasy koncertowej promującej nowy album artysty - „Go”.  Najbliższe koncerty Jonsiego – odbędą się w USA, a w pamięci krakowskich słuchaczy na długo pozostanie „szalony” finał występu - utwór Grow Till Tall  z szalejącą (na multimedialnej scenografii) burzą śnieżną i wokalna ekspresja Jonsiego - najbardziej rozpoznawalnego dziś (może obok wokalisty Anthony &The Johnsons) falsetu na świecie.  Dodajmy, że aranże piosenek na ostatnią płytę Jonsiego przygotował Nico Muhly gwiazda młodego pokolenia amerykańskich kompozytorów, znany też ze współpracy z  Bjork

Hala ocynowni elektrolitycznej po raz kolejny sprawdziła się jako znakomite wnętrze muzycznych koncertów. Na widowni zasiadał za każdym razem komplet słuchaczy, którzy wyrażając się z uznaniem o obu koncertach islandzkich artystów, mogą się sprzeczać o tylko o to, który im podobał się bardziej….

Festiwal Sacrum Profanum łączący muzykę klasyczną, sakralną („sacrum”) z muzyką współczesną i muzyką pop, wykonywaną w postindustrialnej scenerii („profanum”), to jeden z przykładów bardzo udanej współpracy krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem