Aktualności

Amerykańska muzyka w ocynowni

12/09/2011

Od 11 września trwa w Krakowie festiwal muzyki współczesnej „Sacrum Profanum”. Już po raz 9. największą salą koncertową festiwalu, która mieści ponad 4 tys. słuchaczy jest hala dawnej ocynowni krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland, która w tym roku gości aż dwa koncerty festiwalowe.
Tegoroczne Sacrum poświęcone jest współczesnej muzyce amerykańskiej. 11 września - na inaugurację – w rocznicę ataku terrorystycznego na wieże WTC w Nowym Jorku,  usłyszeliśmy Steva Reicha. To współczesny klasyk,  uwielbiany zarówno przez melomanów ceniących muzykę klasyczną, jak i fanów rocka. W jego utworach znaleźć można nie tylko aspekty klasycznej muzyki Zachodu, ale wpływy muzyki afrykańskiej, dalekiego wschodu i jazzu. Jego kompozycje wykonywane są przez najważniejsze orkiestry i zespoły muzyczne na całym świecie, m.in. London Symphony Orchestra, New York Philharmonic.
W niedzielę usłyszeliśmy m.in. utwór „Daniel Variations”, który Reich dedykował Danielowi Pearlowi, pierwszemu dziennikarzowi, na którym, po wcześniejszym porwaniu islamiści z Afganistanu, wykonali wyrok śmierci przez ścięcie. W hali ocynowni, 11 września zainaugurowano  także  inny projekt - „Made in Poland – Miłosz Sounds”. Przez czas trwania festiwalu będą wykonywane kompozycje, na motywach poezji polskiego Noblisty, zamówione specjalnie na tę okazję u kompozytorów młodego pokolenia: Pawła Mykietyna, Agaty Zubel, Jagody Szmytki, Aleksandra Gryka i Wojciecha Ziemowita Zycha. Podczas niedzielnego koncertu zaprezentowano dwie kompozycje do wierszy Czesława Miłosza przygotowane przez Pawła Mykietyna. Wiersze poety recytowali Zygmunt Malanowicz i Maja Ostaszewska.
Festiwal Sacrum Profanum trwa przez cały tydzień. Koncerty odbywają się również w innych postindustrialnych wnętrzach: Muzeum Inżynierii Miejskiej i Teatrze Łaźnia Nowa.
A w przyszłą sobotę (17 września) czeka nas koncert finałowy, który odbędzie się również w ocynowni ArcelorMittal. Wystąpią m.in. Aphex Twin (był gwiazdą Sacrum Profanum w 2009 r.), Adrian Utley z Portishead i Leszek Możdżer, którzy spotkają się na scenie ze Stevem Reichem.
Sacrum Profanum organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Krakowska huta od początku towarzyszy temu znakomitemu wydarzeniu muzycznemu, udostępniając dla słuchaczy swoją halę. W ciągu 9 lat festiwal zmienił swoje oblicze: prowadzący słuchaczy od popularnych widowisk muzycznych do trudniejszej muzyki współczesnej. - To cały czas działanie w sferze edukacji i docierania do nowej publiczności. Znam wiele historii słuchaczy, którzy przyznają, że wcześniej nigdy nie słuchali takiej muzyki, a teraz uważają, że jest fantastyczna i dla nich każde kolejne wydarzenie to rodzaj święta, na które czekają z niecierpliwością. Poza tym, co interesujące, zaczynają bardzo szybko operować już nie tylko nazwiskami kompozytorów, ale też wykonawców, nazwami zespołów, tytułami kompozycji. – mówi Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny krakowskich festiwali „Sacrum Profanum”, „Misteria Paschalia” i Opera Rara”.


Autor:Krystyna Lenczowska

Foto: Tomasz Wiech, Wojciech Wandzel

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem