Aktualności

ArcelorMittal dostarczy stal do budowy największego statku wycieczkowego na świecie

14/08/2013

W stoczni STX w St Nazaire we Francji powstanie morski gigant wyprodukowany ze stali ArcelorMittal. Będzie to największy na świecie statek wycieczkowy. Tym samym będzie też potężniejszy od luksusowego wycieczkowca MSC Preziosa, ważącego 141 303 tony, który również został wybudowany w stoczni STX ze stali ArcelorMittal.
Łatwo zapominamy o tym, jak duże znaczenie ma stal. Jest wszędzie wokół nas, ale rzadko ją dostrzegamy. The Economist poinformowali w ub. roku, że stal stanowi 95 proc. metalu produkowanego na świecie.
Tymczasem ArcelorMittal dostarczy 100% stali do budowy kadłuba oraz 20 mostków wycieczkowca. Łącznie z europejskich oddziałów trafi do stoczni STX ponad 40 tys. ton blachy grubej i kręgów.
Kręgi wyprodukowane w Fos-sur-Mer we Francji zostaną przetworzone w arkusze przez odział ArcelorMittal Distribution Solutions w St Nazaire, a następnie dostarczone do stoczni. Blachę  grubą wyprodukuje ArcelorMittal Gijon w Hiszpanii i dostarczy do St Nazaire. Dostawy rozpoczną się już we wrześniu, kiedy to ruszy konstrukcja kadłuba.
Według Hervé Bourriera, dyrektora generalnego ArcelorMittal France współpraca ta udowadnia, że ArcelorMittal dostarcza stal i usługi najwyższej jakości. Jest ona także odzwierciedleniem długoletniej obecności firmy na rynku statków wycieczkowych, który w ciągu ostatnich pięciu lat znacznie się rozwinął.
Statek, który pomieści około 2 700 kabin, opuści stocznię w 2016 roku i dołączy do floty największych statków wycieczkowych klasy Oasis linii Royal Caribbean International. Nie zabraknie na nim atrakcji dla pasażerów; goście będą mieli do dyspozycji promenadę, a także obszary tematyczne, z których jednym będzie „Central Park”. Warto przypomnieć, że w marcu 2013 roku w swój pierwszy rejs wyruszył statek MSC Preziosa – jeden z dziesięciu największych wycieczkowców na świecie, który również jest owocem współpracy ArcelorMittal ze stocznią STX. Do budowy tego 17-pokładowego wycieczkowca ArcelorMittal Distribution Solutions dostarczył z huty w St Nazaire do stoczni w sumie 1000 ton stali, co przekłada się na jedną ciężarówkę stali dziennie. Blacha produkowana przez ArcelorMittal do konstrukcji statków, ceniona jest przez inżynierów i dostawców na całym świecie. Philippe James, dyrektor handlowy ArcelorMittal Distribution Solutions z Francji, był jedną z pierwszych osób, która weszła na pokład statku, a wydarzenie to wspomina tak: „Byłem pod wrażeniem jego rozmiaru i luksusowego wyposażenia. To pływające miasto. Przechadzając się po pokładzie, nie mogłem przestać myśleć o tym, że pod stopami mam naszą stal”.
Długi na 333 m i szeroki na 28 m MSC Preziosa mieści 1 751 kabin pasażerskich i może rozwinąć prędkość do 23,7 węzłów (43.9 km/h). Na  jego pokładzie jest 11 pasaży handlowych, 5 restauracji, 20 barów, kasyno,  siłownia, spa,  kręgielnia, kino 4D, klub nocny, teatr, 4 baseny, a nawet symulator formuły F1.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem