Aktualności

ArcelorMittal Orbit symbolem Igrzysk Olimpijskich w Londynie

18/03/2011

114 m wysokości, czyli 22 m więcej, niż nowojorska Statua Wolności, 2 000 ton stali i wydatek rzędu 22 700 000 funtów – tak powstaje najwyższa wolnostojąca rzeźba Wielkiej Brytanii – ArcelorMittal Orbit. Stalowa konstrukcja, wznoszona na East Endzie z okazji Igrzysk Olimpijskich, stanie się nowym symbolem Londynu.

Budowę ArcelorMittal Orbit w londyńskim Parku Olimpijskim zainaugurowali w listopadzie 2010 r. Lakshmi Mittal, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal oraz Boris Johnson, burmistrz Londynu. Powstanie ona z ponad 2 000 ton stali dostarczonej przez huty ArcelorMittal. Stalowa konstrukcja osiągnęła już wysokość 40 metrów i niebawem będzie górować nad Stadionem Olimpijskim. Docelowo przewyższy go natomiast o 55 m!

Dziś na placu budowy trwają już intensywne prace, podobnie jak w całym Parku Olimpijskim. - Gwarantuję, że zdążymy na czas i że prace nad ArcelorMittal Orbit zakończą się w marcu 2012 roku – deklaruje Ian Louden, szef marki w ArcelorMittal. – Tempo jest niesamowite, czego najlepszym dowodem jest fakt, że mamy dwutygodniowe wyprzedzenie w stosunku harmonogramu – dodał Louden.

Co ciekawe, stalowy gigant jest konstruowany przez zaledwie trzy osoby, z których jedna nadzoruje prace z ziemi, a dwie pozostałe zajmują się montażem stalowych gwiazd, z których powstaje szkielet rzeźby. Gdyby wszystkie elementy struktury wieży zostały rozciągnięte w jednej linii, miałaby ona długość 560 metrów. Prefabrykacją elementów konstrukcji zajmuje się firma Watson Steel z Bolton, Lancashire, która zbudowała m.in. Terminal 5 na londyńskim lotnisku Heathrow.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem