Aktualności
ArcelorMittal Poland dla przyszłych kierowców
09/03/2018
Dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu otwarto nową pracownię transportu samochodowego z komputerowymi symulatorami jazdy. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Karolina Muza-Adamiec, szefowa Biura Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland oraz Jacek Górski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.
- Przyszedłem do „Kilińskiego”, żeby zdobyć zawód kierowcy mechanika. Pracownia transportu drogowego to w sam raz coś” dla mnie i moich kolegów z klasy. To bardzo dobry pomysł, bo chociaż pan Mędrek wszystko świetnie nam tłumaczy, to brakowało mi czegoś, co uzupełni słowa i zapisy na tablicy – mówi Kacper Olejnik, uczeń klasy I BZ Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.
9 marca, dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland, otwarto tam nową pracownię ruchu drogowego. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Karolina Muza-Adamiec, szefowa Biura Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland oraz Jacek Górski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.
Nowa pracownia to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Przygotowuje uczniów do zawodu kierowcy – mechanika, obsługującego pojazdy powyżej 3,5 t. Zajęcia organizowane w Centrum obejmują teorię ruchu drogowego, prowadzenie dokumentacji kierowcy, firmy transportowej, obsługę tachografów i poznanie zasad związanych z przewozem materiałów na terenie Polski i Unii Europejskiej.
Wymogi techniczne, biznesowe i logistyczne stawiają dziś przed kierowcami samochodów transportowych nowe wymagania. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu wypuszcza na drogi coraz lepiej wykształconych kierowców.
W ramach doposażenia pracowni transportu drogowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ze środków ArcelorMittal zakupiono specjalistyczne programy m.in. symulator jazdy samochodem i symulator tachografu oraz program do jego obsługi. Ich możliwości wykorzystane będą dzięki 6 nowym stanowiskom komputerowym z nagłośnieniem oraz z nową siecią elektryczną i internetową.
Przyszłych kierowców lepiej wprowadzą w zawodową rzeczywistość pomoce dydaktyczne w postaci dokumentacji kierowcy, m.in : druki transportowe, książki kontroli pracy kierowcy, wykresówki tachografu analogowego, książki transportowe, jak również atlasy samochodowe Polski i Europy.
Oczywiście w tym wszystkim ważna jest również znajomość zasad ruchu drogowego. Tu naukę zawodu ułatwi zestaw plansz ze znakami drogowymi oraz przestrzenne makiety skrzyżowań do symulacji różnych sytuacji drogowych.
- Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie zacznę się uczyć w tej, nowej pracowni.
Cieszę się, że będzie nowoczesna. Najbardziej cieszę się z komputerowych symulatorów jazdy i z makiet edukacyjnych z wymiennymi elementami, które będę mógł przestawiać i tworzyć różne sytuacje drogowe. W tej pracowni nauczę się bezpiecznego zachowania na drodze i w przyszłości będę dobrym kierowcą. Fajnie mieć taką nowoczesną pracownię do nauki mojego zawodu – podkreśla Kacper Olejnik.
Pracownia ruchu drogowego została wyposażona również w nowe meble – stoły i krzesła komputerowe.