Aktualności

ArcelorMittal wprowadza nowe rozwiązania dla przemysłu motoryzacyjnego

28/06/2013

25 czerwca ArcelorMittal zaprezentował innowacyjne rozwiązania dotyczące konstrukcji ultralekkich drzwi samochodowych. Specjaliści z segmentu motoryzacyjnego spółki udowodnili, że wykorzystując gatunki stali i technologie dostępne dzisiaj, można  obniżyć  wagę drzwi o 27 procent i osiągnąć znaczne oszczędności, zachowując jednocześnie wszystkie standardy techniczne i bezpieczeństwa.  Eksperci zapowiedzieli, że za kilka lat na rynku pojawią się nowe wysokowytrzymałe gatunki stali, które pozwolą na dalsze obniżenie ciężaru drzwi – nawet do 34 procent w porównaniu  ze stosowanymi dzisiaj rozwiązaniami.

Producenci samochodów ograniczają ciężar swoich pojazdów, aby sprostać nowym regulacjom prawnym, które w Europie wejdą w życie w 2015 r., a w USA w 2021 r. W związku z tym, że na obydwu kontynentach rozważa się wprowadzenie jeszcze surowszych przepisów do 2025 r., każdy element samochodu poddawany jest analizie, bowiem dzięki obniżeniu ciężaru pojazdu o ok. 12 kg, emisja dwutlenku węgla na kilometr ulega zmniejszeniu o jeden gram.

Połączenie istniejących gatunków wysokowytrzymałej stali AHSS (Advanced High Strength Steel) i ultra wysokowytrzymałej stali UHSS (Ultra High Stength Steel) umożliwiło zmniejszenie wagi bazy segmentu C drzwi z 18,3 kg do 13,3 kg przy spełnieniu  wszystkich wymaganych standardów. To naprawdę przełomowe osiągnięcie, biorąc pod uwagę fakt, że redukcję wagi samochodu zwyczajowo mierzy się w gramach, a nie kilogramach. Drzwi wykonano ze stali wysokowytrzymałej MS1500 oraz Usibor, a w panelu zewnętrznym wykorzystano gatunek Dual Phase FF280DP. Gatunki te są obecnie stosowane przy produkcji pojazdów.

Zmodyfikowany projekt drzwi zakłada wykorzystanie w panelu zewnętrznym wzmacnianej miejscowo blachy FF280DP o grubości 0,6 mm. Panel wewnętrzny wykonany jest natomiast z  blach łączonych laserowo (LWB) o bardzo cienkim przekroju.

„Wiele z innowacyjnych rozwiązań i produktów, które pojawiły się na rynku motoryzacyjnym w ciągu ostatnich 10 lat zostało opracowanych przez zespół ds. badań i rozwoju ArcelorMittal. Stosując obecnie dostępne rozwiązania stalowe można wyprodukować drzwi, które są o 30 proc. tańsze od aluminiowych. Innowacyjne rozwiązania, takie jak ultralekkie drzwi samochodowe wskazują, że stal jest zdecydowanie najbardziej zrównoważonym, wszechstronnym i przystępnym materiałem, który może pomóc producentom samochodów obniżyć wagę pojazdów w wymaganym czasie” – podsumowuje Greg Ludkovsky wiceprezes ds. badań i rozwoju, ArcelorMittal.

 

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem