Aktualności

ArcelorMittal wypracował ze związkami zawodowymi Ilvy porozumienie dotyczące zatrudnienia

07/09/2018

6 września 2018 r. - ArcelorMittal informuje, że dzisiaj wypracowano wstępne porozumienie ze związkami zawodowymi Ilvy w sprawie układu pracy. Porozumienie jest kamieniem milowym w przejęciu zakładów Ilva S.p.A (Ilva) przez AM Investco Italy Srl (AM Investco)

Kluczowe zapisy wstępnego porozumienia:

  • Porozumienie szczegółowo określa rozwiązanie dla wszystkich obecnych pracowników Ilvy
  • ArcelorMittal zobowiązał się zatrudnić 10 700 pracowników na warunkach umów regulujących obecny stosunek pracy
  • Dodatkowo, w latach 2023-2025, ArcelorMittal zobowiązał się do zatrudnienia pracowników, którzy znajdą się w zarządzie nadzwyczajnym Ilvy

Przed jego formalną ratyfikacją, porozumienie zostanie poddane pod głosowanie pracowników Ilvy.

Komentarz Geerta Van Poelvoorde, dyrektora generalnego ArcelorMittal Europe, wyroby płaskie:

- Porozumienie, jakie osiągnęliśmy ze związkami zawodowymi Ilvy spełnia dwa główne cele, które wyznaczyliśmy na początku negocjacji: znalezienie rozwiązania akceptowalnego dla każdego pracownika Ilvy oraz osiągnięcie porozumienia, które będzie odzwierciedlało realia gospodarcze Ilvy i które będzie solidną podstawą do prowadzenia działalności w przyszłości.  Chciałbym podziękować ministrowi ds. rozwoju gospodarczego za wsparcie, a także przedstawicielom związków zawodowych zaangażowanych w dyskusję. Związki zawodowe są dla nas ważnym interesariuszem, dlatego będziemy pracować nad utrzymaniem pozytywnego i konstruktywnego dialogu. 

Aditya Mittal, przewodniczący i dyrektor finansowy grupy ArcelorMittal, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe dodał:

- Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność wszystkim, którzy pracowali z tak dużym zaangażowaniem nad osiągnięciem dzisiejszego porozumienia, a w szczególności panu ministrowi di Maio. Mamy teraz jasno wytyczony plan sfinalizowania transakcji oraz rozpoczęcia prac zmierzających do poprawy sytuacji Ilvy. Chcielibyśmy zacząć jak najszybciej, bo Ilva potrzebuje natychmiastowych inwestycji, które pomogą rozwiązać problemy środowiskowe i operacyjne. W momencie, kiedy już formalnie staniemy się właścicielami Ilvy, naszym priorytetem będzie zapewnienie stabilnego funkcjonowania zakładu oraz wdrożenie programu inwestycyjnego wartego 2,4 mld euro. Program obejmuje inwestycje w obszarze operacyjnym oraz środowiskowym, a został dodatkowo rozbudowany podczas naszych rozmów na rzecz przyspieszenia kluczowych projektów.

- Ilva to strategiczna szansa dla ArcelorMittal. Jesteśmy pewni, że pod naszym kierownictwem zakład może liczyć na  stabilną przyszłość, mieć znaczny wkład w życie społeczności lokalnych, wśród których funkcjonuje i odbudować swoją pozycję konkurencyjnego gracza w europejskim hutnictwie. 

Prawne zakończenie transakcji oraz formalne rozpoczęcie obowiązywania umowy dzierżawy i zakupu Ilvy przez AM Investco powinno nastąpić 1 listopada 2018 r.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem