Aktualności

Będą nowe ogrody w Nowej Hucie

19/07/2017

Stare osiedla Nowej Huty zaprojektowano tak, by wewnątrz powstała przestrzeń sąsiedzka. A w niej miejsce do spotkań mieszkańców. Ta przestrzeń doskonale wpisuje się w założenia projektu Ogrody Nowej Huty prowadzonego przez Pracownię Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida przy wsparciu ArcelorMittal Poland – tworzenia „ogrodów sąsiedzkich”.

Oczywiście architekci już wówczas zaprojektowali tereny zielone, które jednak po latach wymagają rewitalizacji, a może i uwspółcześnienia – zgodnie z duchem czasu.

Komisja wyłaniająca projekty do realizacji w ramach projektu Ogrody Nowej Huty zwracała uwagę przede wszystkim na liczbę osób deklarujących chęć udziału w projekcie, ich zaangażowanie, bezpieczną lokalizację  ogrodu, powierzchnię terenu, a także dostępność dla innych osób i deklarację opieki nad ogrodem - podkreśla Elzbieta Urbańska-Kłapa z Pracowni Animacji Ekologicznej OKN.

Jury  7. edycji projektu Ogrody Nowej Huty wybrało właśnie do realizacji kolejne, dwie zielone przestrzenie  do rewitalizacji. Pierwsza - to teren przy Domu Pomocy Społecznej w os. Hutniczym. Po uporządkowaniu i upiększeniu ogród będzie służył nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale otworzy się także dla okolicznych mieszkańców. Zielony teren zlokalizowany jest w sąsiedztwie DPS w os. Hutniczym 5.

Druga lokalizacja wybrana do 7. edycji to projekt pod nazwą „Sąsiedzi i ławeczka.” Grupa mieszkańców zgłosiła do rewitalizacji skwer przed blokiem nr 2 w osiedlu Centrum A.

Kolejnym krokiem będą spotkania z mieszkańcami, którzy swoje ogrody zgłosili do projektu. W jesieni powinny ruszyć już prace przy porządkowaniu terenu.

- Bardzo się cieszę, że krakowski oddział ArcelorMittal Poland będzie miał swój udział w zazielenianiu i upiększaniu kolejnych terenów zielonych. Tegoroczne dwa ogrody powstaną w części tzw. starej Nowej Huty, w miejscach gdzie historia dzielnicy miała swoje początki. Od początku istnienia projektu powstało 12 ogrodów o różnym charakterze, a w tym roku dołączą do nich kolejne dwa. Wszystkie są wyjątkowe, bo powstały dzięki mieszkańcom, którym chciało się chcieć zmienić coś wokół siebie – podkreśla Jolanta Zawitkowska, eko-ambasador i główny specjalista ds. ochrony środowiska krakowskiej huty ArcelorMittal Poland.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem