Aktualności
Będą nowe ogrody w Nowej Hucie
19/07/2017
Stare osiedla Nowej Huty zaprojektowano tak, by wewnątrz powstała przestrzeń sąsiedzka. A w niej miejsce do spotkań mieszkańców. Ta przestrzeń doskonale wpisuje się w założenia projektu Ogrody Nowej Huty prowadzonego przez Pracownię Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida przy wsparciu ArcelorMittal Poland – tworzenia „ogrodów sąsiedzkich”.
Oczywiście architekci już wówczas zaprojektowali tereny zielone, które jednak po latach wymagają rewitalizacji, a może i uwspółcześnienia – zgodnie z duchem czasu.
Komisja wyłaniająca projekty do realizacji w ramach projektu Ogrody Nowej Huty zwracała uwagę przede wszystkim na liczbę osób deklarujących chęć udziału w projekcie, ich zaangażowanie, bezpieczną lokalizację ogrodu, powierzchnię terenu, a także dostępność dla innych osób i deklarację opieki nad ogrodem - podkreśla Elzbieta Urbańska-Kłapa z Pracowni Animacji Ekologicznej OKN.
Jury 7. edycji projektu Ogrody Nowej Huty wybrało właśnie do realizacji kolejne, dwie zielone przestrzenie do rewitalizacji. Pierwsza - to teren przy Domu Pomocy Społecznej w os. Hutniczym. Po uporządkowaniu i upiększeniu ogród będzie służył nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale otworzy się także dla okolicznych mieszkańców. Zielony teren zlokalizowany jest w sąsiedztwie DPS w os. Hutniczym 5.
Druga lokalizacja wybrana do 7. edycji to projekt pod nazwą „Sąsiedzi i ławeczka.” Grupa mieszkańców zgłosiła do rewitalizacji skwer przed blokiem nr 2 w osiedlu Centrum A.
Kolejnym krokiem będą spotkania z mieszkańcami, którzy swoje ogrody zgłosili do projektu. W jesieni powinny ruszyć już prace przy porządkowaniu terenu.
- Bardzo się cieszę, że krakowski oddział ArcelorMittal Poland będzie miał swój udział w zazielenianiu i upiększaniu kolejnych terenów zielonych. Tegoroczne dwa ogrody powstaną w części tzw. starej Nowej Huty, w miejscach gdzie historia dzielnicy miała swoje początki. Od początku istnienia projektu powstało 12 ogrodów o różnym charakterze, a w tym roku dołączą do nich kolejne dwa. Wszystkie są wyjątkowe, bo powstały dzięki mieszkańcom, którym chciało się chcieć zmienić coś wokół siebie – podkreśla Jolanta Zawitkowska, eko-ambasador i główny specjalista ds. ochrony środowiska krakowskiej huty ArcelorMittal Poland.