Aktualności

Będzie ciszej

22/11/2013

Wyciszanie obiektów na terenie bazy przeładunku rud ArcelorMittal Poland w Sławkowie i przenośnika taśmowego.

Pod koniec sierpnia 2013 roku rozpoczęły się prace wyciszeniowe obiektów na terenie bazy przeładunku rud w Sławkowie oraz przenośnika taśmowego należącego do dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland. Działania przewidziane do realizacji na ten rok mają na celu zmniejszenie hałasu z węzła przesypowego, przenośnika taśmowego w rejonie ulic Jodłowej, Rudnej i Strzemieszyckiej, a także ograniczenie hałasu powstającego przy zderzaniu wagonów za wywrotnicą.

Wyciszenie węzła przesypowego
Bardzo zaawansowany jest pierwszy etap projektu, tj. wyciszenie węzła przesypowego bazy przeładunku rud. Wykonawca inwestycji – firma Energopiast, aby poprawić parametry w zakresie charakterystyki akustycznej budynku, w którym odbywa się rozładunek surowców, zdemontowała większość istniejących okien, a wnętrze obiektu wykładane jest wełną mineralną oraz blachą perforowaną i siatką ochronną. ze
akustyczną
Wyciszenie odcinków przenośnika taśmowego
Inwestycja zakłada także redukcję hałasu z przenośnika taśmowego transportującego rudę żelaza do huty. W tym roku w pierwszej kolejności wyciszamy te odcinki, które są najbardziej uciążliwe dla otoczenia. Już rozpoczęły się prace na przenośniku taśmowym od węzła przesypowego w kierunku północnym do ul. Jodłowej i wzdłuż ul. Rudnej (odcinki 4 i 5). Taśmociąg zabezpieczony zostanie nową elewacją wykonaną z paneli akustycznych o znacznie większym wskaźniku izolacyjności. Analogiczne prace na przenośniku taśmowym na odcinku 21 przy ul. Strzemieszyckiej rozpoczną się w listopadzie.

Redukcja hałasu ze sprzęgania wagonów
Na przełomie roku planujemy ograniczyć hałas z bazy przeładunku rud w Sławkowie powstający podczas zderzania się wagonów poprzez zainstalowanie systemu hamulców torowych – tzw. „grzybków”. Przeprowadzone na początku tego roku próby wskazały, że wyhamowywanie odprzęgniętych za wywrotnicą próżnych wagonów staczających się po torze, przekłada się na redukcję hałasu powstającego przy ich zderzaniu. Urządzenia te otrzymamy od producenta na przełomie grudnia br. i stycznia 2014. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych montaż hamulców na torze potrwa kilka dni.

Mamy nadzieję, że pierwsze pozytywne efekty przeprowadzanej przez nas inwestycji są już odczuwalne przez mieszkańców okolic bazy przeładunku rud. W kolejnych latach będziemy prace wyciszeniowe kontynuować.
Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem