Aktualności

Czterdzieści lat minęło…..

14/12/2016

W tym roku mija 40 lat od pierwszego spustu surówki z wielkiego pieca i pierwszego wytopu w stalowni, a więc od uruchomienia całej Huty Katowice. 14 grudnia 1976 roku odbyła się oficjalna uroczystość związana z uruchomieniem Huty Katowice, która miała miejsce w Hali Widowiskowo- Sportowej w Katowicach. Oficjele, hutnicy, przedstawiciele załóg budujących uczestniczyli w gali.

Rekordowe tempo

Pracę na placu budowy rozpoczęto 14 kwietnia 1972 roku; w rekordowym tempie wybudowano zakład i całą potrzebną infrastrukturę. W budowę zaangażowane były wszystkie ówczesne województwa, organizacje młodzieżowe i wojsko. W sumie w latach 1972-1976 przez plac budowy przewinęło się ponad sto przedsiębiorstw zatrudniających kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Bogate doświadczenie

Historia huty odzwierciedla najnowszą historię Polski - ze strajkami, transformacją gospodarczą oraz prywatyzacją. Prywatyzacja Polskich Hut Stali, w skład których oprócz Huty Katowice wchodził krakowski Sendzimir, sosnowiecki Cedler i świętochłowicki Florian, zakończyła się w roku 2004. Na przestrzeni ostatnich 12 lat dąbrowska huta przeszła wiele zmian. W ramach pakietu inwestycyjnego, do realizacji którego zobowiązaliśmy się w ramach umowy prywatyzacyjnej, wybudowaliśmy tutaj m.in. nową linię ciągłego odlewania stali i zmodernizowaliśmy wielki piec nr 2. Kolejne lata to kolejne inwestycje, które realizowaliśmy nawet pomimo kryzysu z lat 2009-2010. Instalacja do odsiarczania surówki, nowy piec kadziowy, blok kontrolno-pomiarowy, instalacja wdmuchiwania pyłu węglowego do wielkiego pieca, modernizacja taśmy spiekalniczej. Dąbrowska huta słynie z produkcji szyn – zarówno tramwajowych, jak i kolejowych. W 2014 roku w tym zakładzie uruchomiliśmy linię do produkcji 120-metrowej szyny. Taką szynę produkują tylko trzy huty na świecie!  

Bieżące realizacje

Obecnie na terenie dąbrowskiej huty toczą się trzy ogromne projekty, które w znaczący sposób zmniejszą nasze oddziaływanie na środowisko. Ich wartość przekracza 500 mln zł, a po ich zakończeniu nasze instalacje będą spełniać normy emisji, które wynikają z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych i wchodzą w życie w roku 2018. Pierwszą z nich jest modernizacja systemu odpylania stalowni, drugą – modernizacja systemu odpylania w spiekalni, a trzecią - budowa instalacji do odazotowania i odsiarczania spalin w elektrociepłowni TAMEH – wspólnego przedsięwzięcia ArcelorMittal i TAURON.

-Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju huty, serdecznie dziękuję za znakomity wkład pracy, ogromny wysiłek fizyczny i intelektualny, bez którego nie byłoby dziś naszej firmy. Dziękuję za Wasz trud, zaangażowanie wkładane w pracę i przywiązanie do zawodu hutnika – powiedział prezes Sanjay Samaddar.

Tych wszystkich, którzy chcą się wybrać w sentymentalną podróż, oraz tych, którzy mają ochotę dowiedzieć się więcej o szacownej jubilatce, zapraszamy na stronę internetową poświęconą hucie: http://hkpedia.pl/

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem