Aktualności

Dąbrowska huta ArcelorMittal Poland zagrała w filmie dla Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

23/08/2021

Nietypowe wyzwanie stanęło ostatnio przed pracującymi instalacjami wielkiego pieca, stalowni i walcowni w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland. Od lat zatrudnione w przemysłowej scenerii, z rzemieślniczą precyzją produkują surówkę, stal, a następnie m.in. szyny. Teraz mogły zaistnieć na ekranie, stając się pierwszoplanowymi bohaterami filmu dla Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. 8-minutowa produkcja będzie częścią wystawy stałej.

Na poprzemysłowym terenie przy ul. Metalowców w Chorzowie pod koniec roku zostanie otwarte pierwsze w Polsce muzeum poświęcone przemysłowi hutnictwa żelaza i stali. Wystawa stała powstaje w zabytkowych budynkach, m.in. w hali ponadstuletniej elektrowni Huty Kościuszko, obok działającego oddziału ArcelorMittal Poland w Chorzowie.

Produkcja stali to nie tylko tradycja, ale i przyszłość - w końcu bez stali nie byłoby farm wiatrowych i fotowoltaicznych, nie można byłoby zbudować magazynów energii, elektrowni czy samochodów – także elektrycznych. Trudno byłoby też wybudować wieżowce, mosty, czy nawet domy mieszkalne. Bez stali nie da się dekarbonizować przemysłu, dlatego istniejące zakłady hutnicze są tak ważne dla zmian, jakie nas czekają.

- Cieszymy się, że w bezpośrednim sąsiedztwie naszego zakładu znajdzie się miejsce upamiętniające i doceniające tak ważną dla polskiej gospodarki branżę, jaką jest hutnictwo – podkreśla Ireneusz Góral, dyrektor oddziału ArcelorMittal Poland w Chorzowie. – Od początku mocno kibicowaliśmy temu projektowi i przekazaliśmy do tworzącego się muzeum kilka eksponatów. Dzielimy się także naszą historią, historią naszych pracowników i ich rodzin – dodaje. 

Hutnictwo w obiektywie. Kamera – akcja!

Muzeum Hutnictwa to kompleks o powierzchni ponad 2,5 tys. m2, w którym znajdzie się m.in. wystawa stała "Królestwo Żelaza", a w niej maszyny, archiwalne fotografie, pamiątki i nagrania ze wspomnieniami byłych hutników.

- Ekspozycja jest niezwykle bogata, bo poza dużymi eksponatami, takimi jak maszyny hutnicze mamy też w gablotach mniejsze obiekty opowiadające o wielkiej hutniczej przeszłości, zdjęcia, rysunki, historyczne plany oraz pamiątki przekazane nam przez instytucje i osoby prywatne - mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. – To naprawdę unikalna kolekcja wartościowa nie tylko pod względem historycznym, ale i emocjonalnym. Każdy z tych śladów przeszłości odgrywa ważną rolę w historii hutnictwa na Górnym Śląsku i obecnych ziemiach polskich – dodaje.

Cała wystawa została podzielona na prolog, strefę pracy i strefę życia - pokazującą czas wolny i życie rodzinne hutników. Istotną rolę w całym układzie wystawy odgrywa sala kinowa.

Pierwszy klaps – niech poleje się surówka

Właśnie w strefie kinowej będzie prezentowany 8-minutowy film, w którym jedną z głównych ról odegrają wnętrza pracującej huty ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.

Najpierw zostanie pokazany proces wytopu surówki w wielkim piecu, następnie to, jak z tej surówki i złomu wytwarza się to, co najważniejsze – stal. Ujęcia zostały też nakręcone w walcowni dużej w Dąbrowie Górniczej. To tu produkuje się 120-metrowe szyny dla kolei dużych prędkości.

- Bardzo się cieszę, że Huta Królewska ma zaszczyt sąsiadować z taką instytucją jak Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, a dąbrowska huta brać udział w nagraniu, które będzie prezentowane na wystawie stałej. Nie tylko dla osób związanych z naszym fachem będzie to ważne miejsce na mapie Śląska. Jest to placówka, która będzie podtrzymywała pamięć o hutnictwie, które jest nieodłączną częścią polskiej gospodarki i dziedzictwem śląskiej ziemi. To bardzo ważne, by pielęgnować to dziedzictwo, dla przyszłych pokoleń, wśród których - mam nadzieję - znajdą się też kolejni hutnicy - mówi Sanjay Samaddar, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie powstaje ze środków miejskich oraz dotacji unijnej, która jest największym wsparciem sektora kultury w historii miasta. Placówka zostanie otwarta jeszcze w tym roku. Aktualnie w Muzeum trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia wystawy.  - Dla naszego miasta będzie to niezwykłe wydarzenie. Oprócz tego, że muzeum będzie ogromną atrakcją turystyczną naszego miasta, to będzie też pomnikiem pracy tysięcy chorzowian, którzy niejednokrotnie spędzili tutaj kilkadziesiąt lat swojego życia. W Chorzowie dobrze pamiętamy o naszych hutniczych korzeniach. Na rondzie w centrum miasta stoi młot, który działał przez lata w Hucie Batory, hucznie obchodzimy Dzień Świętego Floriana, a teraz będziemy mieli jeszcze tak szczególną placówkę. Już teraz serdecznie wszystkich zapraszam do odwiedzenia Muzeum Hutnictwa - podsumowuje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem