Aktualności

Dni Otwarte ArcelorMittal Poland za nami

01/06/2017

W przypadku tej imprezy nie ma problemów z frekwencją. Przypadające zwykle w maju Dni Otwarte ArcelorMittal Poland od lat cieszą się niezwykłym powodzeniem. Listy chętnych zapełniają się zwykle w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia zapisów. Okazuje się, że wielu ludzi nadal niezwykle ciekawi, co znajduje się za bramami hut i czekają cierpliwie na zdarzającą się raz w roku okazję, by niedostępną na co dzień bramę  przekroczyć.

W tym roku swoje drzwi dla zwiedzających otworzyły oddziały ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Krakowie oraz koksownia w Zdzieszowicach. W sumie odwiedziło nas około 1500 osób!
W Dąbrowie Górniczej i Krakowie uczestniczy rozpoczynali wizytę od obejrzenia filmu „Narodziny stali”, który przedstawia proces hutniczy i w nieskomplikowany sposób opowiada – głosem Krystyny Czubówny, znanej lektorki telewizyjnych filmów dokumentalnych  - jak powstaje stal. Film przybliża miejsca, do których zwykli zwiedzający nie mogą dotrzeć i zobaczyć je na własne oczy.
Potem uczestnicy Dnia Otwartego w Dąbrowie Górniczej udali się do zakładów walcowni dużej lub średniej. W tym roku trasa była dodatkowo urozmaicona krótką pętlą wokół wielkich pieców, mimo, że czas objazdu autokarem był krótki, to wrażenia były ogromne.

W zakładzie w Sosnowcu i w Świętochłowicach uczestnicy spotkali się na sali konferencyjnej, gdzie najpierw mogli dowiedzieć się ogólnych informacji o firmie, a następnie udali się na wydziały. W Sosnowcu goście mogli zobaczyć walcownię walcówki oraz walcownię taśm zimnowalcowanych, a w Świętochłowicach zapoznali się z technologią produkcji na liniach powlekania i ocynkowania organicznego.

W Krakowie dla zwiedzających swoje hale otworzyły dwie najnowsze krakowskie inwestycje, niedawno uroczyście zainagurowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
W ubiegłym roku, w uruchomionej w 2007 roku w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland walcowni gorącej, wciąż najnowocześniejszej instalacji tego typu w Europie, wybudowano drugi piec pokroczny do wygrzewania slabów. Nowa ocynkownia ogniowa w krakowskiej hucie jest drugim z projektów zrealizowanych w części przetwórczej krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland. Dla zwiedzających ocynkownię, to była naprawdę „długa” wycieczka, ponieważ linia produkcyjna ocynkowni ma 235 metrów długości. Ciekawostką jest to, że nowa ocynkownia pracuje w układzie pionowym.

Największą grupą zwiedzających huty podczas Dnia Otwartego są zwykle ludzie młodzi. Wśród zwiedzających są zawsze studenci uczelni technicznych, zainteresowani zakładem niejako zawodowo. Dzień Otwarty jest również okazją dla hutników do pokazania swojego miejsca pracy rodzinom. Ma dodatkowy walor - przewodnikami po obiektach są ludzie pracujący na instalacjach na co dzień. Znają je „od podszewki” i potrafią o nich ciekawie opowiadać. Zmianami, jakie w ostatnich latach zaszły w hutach ArcelorMittal Poland, bardzo interesują się też byli pracownicy – dziś będący na emeryturze. Wszyscy, opuszczając hutę, byli pod jej wrażeniem.    

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem