Aktualności

Dymarki Świętokrzyskie po raz 48

19/08/2014

W ostatni weekend w Nowej Słupi już po raz 48. odbyły się „Dymarki Świętokrzyskie”. To coroczna impreza plenerowa organizowana od 1967 roku, która poświęcona jest prezentacji wyników badań nad starożytnym hutnictwem żelaza w Górach Świętokrzyskich. Partnerem tegorocznej edycji był już po raz trzeci ArcelorMittal Poland.

Od kilku lat Dymarki odbywają się w połowie sierpnia, aby przybliżyć antyczną metalurgię żelaza przebywającym w tym regionie turystom.

Główną atrakcją przedsięwzięcia jest rekonstrukcja uzyskiwania żelaza prowadzona na tzw. Piecowisku – wydzielonej przestrzeni dla eksperymentalnych pokazów u stóp Łysej Góry. Wytopom żelaza towarzyszył pokaz życia codziennego w pierwszym wieku naszej ery. Dymarkowy program wzbogacany jest także o koncerty gwiazd muzyki popularnej, koncerty muzyki folkowej, pokaz mody antycznej, prezentacje twórców ludowych oraz wszelkiego rodzaju warsztaty – hutnicze, archeologiczne, brązownicze, tkackie, garncarskie, piśmiennictwa starożytnego itp. Dużym zainteresowaniem turystów cieszył się targ niewolników i pokaz Familia Gladiatora Tavros. Gwiazdą tegorocznych Dymarek była Beata Kozidrak i zespół Bajm.

„Dymarki Świętokrzyskie” stały się wizytówką województwa świętokrzyskiego i stałym elementem tamtejszego krajobrazu kulturalnego. Stanowią niezwykle udane połączenie imprezy historycznej oraz pikniku rodzinnego, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem