Aktualności

EURO 2016 na stadionach ze stali ArcelorMittal

15/06/2016

Śledząc zmagania drużyn piłkarskich podczas rozgrywek UEFA EURO 2016 we Francji, możemy również podziwiać piękne stadiony, które zostały wybudowane lub dostosowane specjalnie na tę okazję. I tu ma swój wkład również ArcelorMittal dostarczając stal na budowę i renowację dwóch stadionów.

Stadion w Bordeaux

Stadion w Bordeaux, na którym są rozgrywane mecze podczas EURO 2016, został wybudowany ze stali ArcelorMittal, wyprodukowanej przez zakłady we Francji, Luksemburgu i Hiszpanii. Projekt nowego stadionu został opracowany przez szwajcarskich architektów z biura Herzog i de Meuron. Charakteryzuje go lekka i otwarta struktura przykryta kwadratowym dachem wspartym na smukłych, białych kolumnach. Kolumny mają przypominać las ożywiony przez poruszający się tłum.

Pod względem architektonicznym konstrukcja składa się z trzech elementów: czaszy wspartej na cokole i boiska, hal łączących wnętrze budynku z jego otoczeniem oraz ogólnego wyglądu bryły.

Stadion pomieści około 42 000 kibiców, a jego organiczny kształt zapewni każdemu optymalną widoczność. Czasza składa się z dwóch zachodzących na siebie warstw podzielonych na cztery sektory i zabezpieczonych przed wpływem warunków atmosferycznych przez duży, prostokątny dach.

- Nowy stadion w Bordeaux pokazuje, że stal jest materiałem oferującym większe możliwości techniczne, bardziej innowacyjnym niż beton dzięki swoim właściwościom i wadze– powiedział Herve Bourrier, dyrektor generalny ArcelorMittal France.

To pierwszy stadion we Francji, który został wybudowany przy tak dużej proporcji produktów stalowych. Wykorzystanie stali w New Bordeaux Stadium zastąpiło użycie betonu, a to pozwoliło na zmniejszenie ciężaru budowli, co przełożyło się na oszczędności czasu i kosztów.

Mecze rozgrywane na tym stadionie podczas EURO 2016:

11 czerwca: Walia - Słowacja

14 czerwca: Austria - Węgry

18 czerwca: Belgia - Irlandia

21 czerwca: Chorwacja - Hiszpania

2 lipca:  3. ćwierćinał C1 lub A/B/F3 - E1 lub D2

Stadion im. Geoffroya Guicharda w Saint-Etienne

Stadion został poddany gruntownej renowacji fasady wykonanej z Aluzinc® Florelis dostarczonej przez ArcelorMittal.

Znany pod potoczną nazwą „Kotła”, stadion im. Geoffroya Guicharda został zbudowany  w 1930 r. w stylu angielskim (budowla na  planie prostokąta pozbawiona trybun w  narożnikach) i szybko stał się jednym z  symboli europejskiej piłki nożnej. By  wprowadzić stadion w XXI wiek, firma  projektowa Chaix & Morel i Wspólnicy  zaprojektowała nową, półprzezroczysta  fasadę otaczającą stadion ze wszystkich  czterech stron.

Dzięki zastosowaniu żebrowanych i perforowanych arkuszy stalowych, projekt  umożliwia przenikanie światła przez fasadę.  Dla zachowania wyjątkowego i oryginalnego wyglądu Kotła, zachowano chropowaty i  kanciasty charakter stadionu. Jednocześnie,  jego wizerunek podkreślono naturalnym  połyskiem stali Aluzinc® Florelis produkcji  ArcelorMittal Europe – Flat Products.

Mecze rozgrywane na tym stadionie podczas EURO 2016:

 17 czerwca: Czechy - Chorwacja

20 czerwca, Słowacja - Anglia

1/8 finału

25 czerwca
1. mecz  A2 - C2

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem