Aktualności

Festiwal Muzyki Filmowej za nami

09/10/2013

Szósta edycja FMFu rozpoczęła się przedpremierowym pokazem filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, a zakończyła kultową superprodukcją Matrix rodzeństwa Wachowskich z symultanicznie wykonywaną na żywo muzyką autorstwa Dona Davisa. Hala ocynowni ArcelorMittal Poland wprost pękała w szwach.

„Wałęsa” w ocynowni krakowskiej huty
To było wielkie wydarzenie i jedyna okazja, aby tydzień przed ogólnopolską premierą obejrzeć film, który jest polskim kandydatem do Oscara. 25 września w hali ocynowni krakowskiej huty ArcelorMittal Poland odbył się pokaz filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Sceneria była jak najbardziej odpowiednia, a w gronie oglądających było wielu pracowników huty pamiętających wydarzenia 1980 roku i strajków organizowanych przez KRH Solidarność.

W krakowskim pokazie wziął udział odtwórca głównej roli Robert Więckiewicz. Była też Iwona Bielska, a w imieniu reżysera - Krystyna Zachwatowicz oraz Michał Kwieciński (Akson Studio, producent filmu).
Światowa premiera filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei odbyła się na 70. Festiwalu Filmowym w Wenecji. Tydzień później zobaczyli go widzowie prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Film wszedł do kin w całej Polsce 4 października.


Matrix przy dźwiękach orkiestry symfonicznej
Tego wieczoru wyjątkowe było wszystko: począwszy od scenerii, samego wykonania, przez jakość obrazu, technikę audiodeskrypcji, (dzięki której w koncercie mogły uczestniczyć osoby niewidome i niedowidzące), a także fakt, że tego wieczoru Davis był nie tylko gościem specjalnym festiwalu, ale też sam zadyrygował Orkiestrą AUKSO.
Amerykański kompozytor, aranżer i dyrygent, jest dwukrotnym zdobywcą nagrody Emmy za muzykę do seriali Piękna i bestia (1987) oraz SeaQuest (1993). Ścieżka dźwiękowa do całej trylogii Matrix to zdecydowanie jego opus magnum, za którą otrzymał zresztą nominację do muzycznego Oscara, czyli nagrody Grammy. Prace nad przygotowaniem wersji symultanicznej Matrix Live: Film In Concert trwały aż trzy lata, a projekt powstał w amerykańsko-niemiecko-polskiej koprodukcji i został zrealizowany we współpracy z Donem Davisem, European Filmphilharmonic Institute i studiem Warner Bros. Tym samym spełniły się marzenia wszystkich fanów Matrixa.
Zestawienie obrazu i wykonywanej na żywo muzyki stworzyło niezwykły efekt: cyberpunkowe brzmienia mieszały się z dźwiękami prawdziwej orkiestry symfonicznej.
Po czternastu latach od premiery Matrix nadal, bez zmian, zachwyca. Poza całą technologiczną otoczką, historia Neo to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu sensu ludzkiego istnienia, tęsknocie i potrzebie odkrycia prawdy.
Przypomnijmy, że tegoroczny FMF zainaugurował 26 września koncert muzyki Alberto Iglesiasa - laureata najważniejszych nagród filmowych, kompozytora współpracującego od 18 lat z Pedro Almodóvarem. Dzień później publiczność była świadkami dwóch niezwykłych muzycznych wydarzeń: w Kościele św. Katarzyny zabrzmiała muzyka do filmów jednego z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów Wernera Herzoga, a potem w Małopolskim Ogrodzie Sztuki – usłyszeliśmy koncert islandzkiego producenta, kompozytora, muzyka i twórcy słynnej islandzkiej wytwórni Bedroom Community - Valgeira Sigurðssona.
W sobotę (28 września) w hali ocynowni ArcelorMittal Poland odbyła się Wielka Gala Muzyki Filmowej: 10 kompozytorów na 10-lecie RMF Classic. Tego wieczoru zabrzmiały utwory dziesięciu kompozytorów stworzone do najlepszych filmów, wielkich telewizyjnych produkcji oraz polskich i amerykańskich seriali.
I wreszcie – w ostatnią sobotę, znakomity finał - koncertowe wykonanie muzyki do Matrixa, amerykańsko-australijskiej superprodukcji Matrix.
Za nami kolejne święto fanów muzyki filmowej, wspólne przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic. Widzów i słuchaczy przyciąga połączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry z prezentacją na wielkim ekranie najwyższej jakości obrazu filmowego. A wszystko - w niezwykłej scenerii hali ocynowni ArcelorMittal Poland.


Zdjęcia dzięki uprzejmości Krakowskiego Biura Festiwalowego



Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem