Aktualności

IX Forum Ekologiczne w ArcelorMittal Poland

19/12/2014

12 grudnia w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland odbyło się kolejne już Forum Ekologiczne z udziałem przedstawicieli władz Krakowa i Małopolski, instytucji związanych z ochroną środowiska i firm z nowohuckiego obszaru gospodarczego.

- To ważne wydarzenie dotyka podstaw funkcjonowania nas i naszych sąsiadów, a spotykają się tu przedstawiciele różnych firm i instytucji mających wpływ na społeczności w Małopolsce – przywitał wszystkich dyrektor generalny ArcelorMittal Poland Manfred Van Vlierberghe. Przedstawił zebranym sytuację na rynku wyrobów stalowych w Europie. - Odnotowujemy umiarkowany wzrost w sektorze stalowym w Europie i w Polsce, co pozwala na pewien optymizm. Zużycie stali w roku ubiegłym zwiększyło się o 3 proc., a ArcelorMittal Poland chce być częścią tego wzrostu – zapewnił. Przytoczył m.in. dwie liczby: 5 mld zł, czyli kwotę wydatkowaną na inwestycje w polskich hutach w ciągu ostatnich 10 lat i 500 mln zł przeznaczone na projekty „zielone”. - Przed nami cele związane z wejściem w życie dyrektywy IED. Musimy dostosować się do wymogów BAT, a to wymaga ogromnych nakładów finansowych i jest dużym wyzwaniem dla przemysłu stalowego, który wychodzi z najgłębszego kryzysu w historii. Dlatego potrzebujemy wsparcia ze wszystkich stron – powiedział.

Podczas Forum mówiono m.in. o dwóch ekologicznych krakowskich inwestycjach.

Grzegorz Ostrzołek, wiceprezes Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego zwrócił uwagę na zmianę polityki likwidacji odpadów komunalnych. Dziś preferuje się utylizację termiczną i odzyskiwanie z odpadów energii elektrycznej i cieplnej. Z krakowskiego Zakładu Termicznej Utylizacji Odpadów, który będzie oddany w końcu 2015 roku i ma spełniać najwyższe normy ochrony środowiska, planuje się uzyskiwać tyle energii, ile potrzeba na zasilenie sieci tramwajowej. W konsekwencji, na składowisko z 220 tys. ton odpadów komunalnych rocznie - trafi tylko 13 proc. Przykładem proekologicznej inwestycji ArcelorMittal Poland jest nowa biologiczna oczyszczalnia ścieków w krakowskiej koksowni. Jakość wód odpływających stąd po oczyszczeniu do miejskiej oczyszczalni ścieków Kujawy jest monitorowana przez MPWiK i spełnia normy.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem