Aktualności

Kolejny krok do zakończenia modernizacji elektrociepłowni TAMEH POLSKA w krakowskiej hucie

29/11/2018

Ważący 35 ton wirnik turbiny niezbędnej do produkcji energii z gazów hutniczych, przyjechał wczoraj w nocy do krakowskiej elektrociepłowni TAMEH POLSKA. Urządzenie o średnicy ponad 3 metry i długości 8 metrów, które jest sercem turbiny, przetransportował z Brna wykonawca tej części inwestycji – firma Budimex. To element dużej modernizacji w elektrociepłowni TAMEH POLSKA na terenie huty ArcelorMittal Poland w Krakowie. Dzięki inwestycji wartej ponad 300 mln zł zakład rezygnuje z węgla, a energię elektryczną, ciepło i dmuch do wielkiego pieca będzie produkował wykorzystując do tego gazy hutnicze. Pozwoli to ograniczyć emisje m.in. pyłu o 90 proc. rocznie.

Wirnik to część turbiny, która pozwoli w zmodernizowanej elektrociepłowni produkować energię na potrzeby huty ArcelorMittal Poland z gazów hutniczych i przy wsparciu gazu ziemnego, a nie – jak do tej pory - z węgla. Ogromne urządzenie zostało przewiezione z Czech, a cała podróż trwała prawie dwa dni. Sam rozładunek tego kolosa zajął dwie godziny.

- Budowa nowego turbozespołu w zakładzie z lat 50. stanowi duże wyzwanie technologiczne i organizacyjne – podkreśla Beata Mizyn-Palasz, zastępca kierownika projektu w biurze Zarządzania Programem Inwestycyjnym w TAMEH POLSKA. - Zmodernizowana elektrociepłownia będzie w głównej mierze opierać się na działaniu nowego turbogeneratora, którego częścią jest dostarczony wirnik – dodaje. 

Kompleksowa modernizacja w zakładzie, który jest wspólnym przedsięwzięciem spółki TAURON i ArcelorMittal Poland, obejmuje wymianę kotłów z tych opalanych węglem na kotły gazowe, uruchomienie nowego turbogeneratora o mocy 55 MWe (megawatów elektrycznych) i nowego kolektora pary, który połączy kotły z turbinami. W przyszłym roku gruntownie zmodernizowany zostanie też układ chłodzenia wody.

Jeden kocioł, który został przekształcony z węglowego na gazowy już działa.  Budowa dwóch nowych kotłów gazowych jest na finiszu, a obydwie instalacje są już w fazie rozruchu. 


Po zakończeniu modernizacji, dzięki rezygnacji ze spalania ok. 160 tys. ton węgla kamiennego rocznie, elektrociepłownia ograniczy emisję pyłu o 90 proc., tlenków azotu o 83 proc., dwutlenku siarki o 80 proc., tlenku węgla o 40 proc., a dwutlenku węgla o 20 proc.

Nowoczesne urządzenia zamontowane podczas modernizacji wpłyną również na ograniczenie hałasu, a dzięki większej sprawności kotłów zmniejszy się zużycie paliwa potrzebnego do produkcji mediów energetycznych.


Warta znacząco ponad 300 mln zł modernizacja elektrociepłowni TAMEH POLSKA w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland zakończy się w 2019 roku.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem