Aktualności

Kolejny ogród w Nowej Hucie

09/09/2014

24 sierpnia br. oddano oficjalnie nowy teren zielony - „ogród”  przy ul. Zakole. To jeden z  6 ogrodów, jakie przybyły od roku 2011 Nowej Hucie, dzięki projektowi „Ogrody Nowej Huty”, sponsorowanym przez ArcelorMittal Poland.

Teren nowego ogrodu ograniczony jest od południowej strony niewielkim kanałem wodnym, natomiast od północy jezdnią. Pomysł uporządkowania enklawy zieleni powzięło Stowarzyszenie „Nasze Kantorowice”. Projektantką ogrodu była Aleksandra Obrał, a wykonawcami - mieszkańcy Kantorowic. Na charakter nowego ogrodu wpływa duża ilość drzew.

Zagospodarowanie tego terenu stworzy zupełnie nowe, „zielone” miejsce, mające szansę być prawdziwym „ogrodem społecznym”, na wszystkich płaszczyznach: od niesamowitego zaangażowania mieszkańców w jego powstawanie, od fazy tworzenia  projektu koncepcyjnego ogrodu, poprzez czynny udział w nasadzeniach i ich pielęgnacji, aż do upragnionego przez wszystkich wspólnego odpoczynku w cieniu drzew.

Mieszkańcy Nowej Huty, a szczególnie najstarszych osiedli, nie mogą narzekać na brak zieleni. Raczej na jej jakość. Drzewa i krzewy wymagają jednak lepszej pielęgnacji. Żywopłoty - wymiany lub uzupełniania, a trawniki - znacznie częstszego koszenia.

Enklawy zieleni w starych osiedlach są mało kolorowe i trochę smutne.

- Wierzę, że uda nam się znacznie poprawić ich wygląd dzięki wspólnej pracy i wsparciu finansowemu firmy ArcelorMittal Poland S.A. A jeżeli tak będzie, to mam nadzieję, iż dobry przykład będzie inspiracją dla innych. Że  będzie to impuls do długo oczekiwanej rewitalizacji, ale tym razem rozpoczną ją sami mieszkańcy - mówi Elżbieta Urbańska – Kłapa z Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Na pamiątkę tego dnia na terenie ogrodu zostało posadzonych 6 buków czerwonych. Obok prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Józefa Pilcha swoje buki posadzili przedstawiciele dzielnicowych samorządów, a także reprezentanci firmy ArcelorMittal Poland.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem