Aktualności

Krakowscy uczniowie testują pierwsze stojaki ze starych pieców

23/11/2018

Ponad setka stojaków, które powstały ze stali uzyskanej ze starych, nieekologicznych pieców krakowian, trafi do lokalnych szkół. Od dziś mogą już z nich korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 67 im. Władysława Łokietka na osiedlu Tonie. Wkrótce następne stojaki pojawią się przed kolejnymi dziewiętnastoma krakowskimi szkołami, wybranymi w głosowaniu przez mieszkańców miasta. Na recyklingu stali z „kopciuchów” zyska nie tylko środowisko, ale i infrastruktura – ekologiczna, bo rowerowa.

Stojaki rowerowe, kształtem przypominające krakowskie Sukiennice, powstały ze starych pieców węglowych, które mieszkańcy Krakowa wymienili na ekologiczne źródła ciepła. Krakowska huta ArcelorMittal Poland, wspierając działania Urzędu Miasta w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, zebrała złom i przetopiła go na pożyteczne stojaki, które posłużą głównie dzieciom i młodzieży.

Stojak do używania i edukowania

- W naszej szkole mamy bardzo wielu uczniów dojeżdżających na lekcje rowerami. Dlatego gdy dowiedzieliśmy się o głosowaniu, w którym można było wywalczyć takie stojaki dla swojej szkoły, nie wahaliśmy się ani chwili - mówi Kornelia Szklarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 67 w im. Władysława Łokietka w Krakowie. - Bierzemy udział w wielu inicjatywach, które pozwalają dbać o środowisko. Ta nie tylko zachęca krakowian do wymiany starych pieców, ale także pozwala te piece ponownie przetworzyć. A skorzystają nasze dzieci – dodaje dyrektor Szklarska.  

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 67 zmobilizowali rodziny i znajomych do głosowania na stronie internetowej jutrobezsmogu.pl. – Zaangażowaliśmy się wszyscy: uczniowie, nauczyciele i nasze rodziny. Zdobyliśmy najwięcej głosów, zajmując pierwsze miejsce wśród blisko 50 placówek, dzięki czemu to właśnie przed naszą szkołą zostało zamontowanych 10 pierwszych stojaków. Będą służyć uczniom i staną się pretekstem do edukacji ekologicznej i informowania o Programie Ograniczania Niskiej Emisji – podkreśla Kornelia Szklarska, dyrektor zwycięskiej szkoły. 

Po pięć stojaków dostanie także kolejnych 19 szkół, które w internetowym głosowaniu otrzymało najwięcej głosów. Lokalizację stojaków mieszkańcy wybrali poprzez głosowanie, podobnie jak projekt stojaka wyłoniony spośród blisko 200 zgłoszonych propozycji.

150 zł w bonusie, a stojak w gratisie

Nietypowa współpraca na rzecz czystszego powietrza w Krakowie to inicjatywa  krakowskiej huty ArcelorMittal Poland i Urzędu Miasta Krakowa. Od początku roku firma wypłaca 150 zł bonusu mieszkańcom, którzy po 1 stycznia 2018 roku postanowili wymienić piece opalane węglem lub drewnem na niskoemisyjne źródło ciepła korzystając z dotacji z magistratu.

- Od lat inwestujemy w projekty, które pozwalają ograniczyć wpływ naszych zakładów na środowisko. Na ten cel wydaliśmy już 3 mld złotych. Wiemy, jak duży wpływ na jakość powietrza ma tzw. niska emisja powstająca podczas ogrzewania mieszkań i domów paliwem niskiej jakości, chcieliśmy wesprzeć działania Urzędu Miasta zmierzające do jej ograniczenia – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu  ArcelorMittal Poland. – Ten projekt to też doskonała okazja, aby pokazać, że stal towarzyszy nam od świtu do zmierzchu i że można przetwarzać ją w nieskończoność.

Krakowska huta zebrała do tej pory prawie 600 starych pieców, które sukcesywnie przetapia na stojaki rowerowe. – Nie z każdego pieca udało nam się uzyskać równie dużą ilość złomu, a i jakość materiału nie zawsze była odpowiednia, żebyśmy mogli przetopić go w naszej hucie – tłumaczy Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland. Po oczyszczeniu i usunięciu wszystkich niemetalowych elementów z jednego pieca udało się wykonać średnio dwa stojaki, z których każdy waży około 30 kilogramów. Produkcja pierwszej partii stojaków rozpoczęła się we wrześniu i trwała ponad miesiąc. – Pierwsze 120 stojaków rowerowych oddajemy do użytku głównie krakowskim szkołom, ale z pozostałych pieców już produkujemy kolejne, bo wymiana pieców znacznie przyspieszyła przed nowym sezonem grzewczym – zaznacza Geert Verbeeck.

- Zrobiliśmy już bardzo dużo, jednak wymiana wszystkich kopciuchów do września 2019 roku wciąż jest jednym z największych wyzwań dla miasta. Każde wsparcie przy realizacji tego zadania jest dla nas bardzo cenne, dlatego cieszę się, że duże firmy - jak ArcelorMittal - wspierają miejski program wymiany pieców. Tym bardziej, że złom z przetopionych palenisk przysłuży się rozwojowi ekologicznego transportu rowerowego. Każdy kolejny stojak to nowe miejsca postojowe dla rowerów, których powszechne wykorzystanie znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza – mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Listę zwycięskich szkół można znaleźć tutaj: http://www.jutrobezsmogu.pl/wybierzszkole 

Zobacz jak ArcelorMittal Poland przetapia stare piece na stojaki dla krakowian TUTAJ.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem