Aktualności

Krakowska huta ArcelorMittal Poland sadzi 70 000 drzew na 70 lat Nowej Huty

26/03/2019

Nowy las powstaje przy ulicy Branickiej w Nowej Hucie. To jedna z inicjatyw krakowskiej huty ArcelorMittal Poland, która włączyła się w miejskie obchody przypadającego w tym roku 70-lecia powstania kombinatu oraz dzielnicy Nowa Huta.

We wtorek, 26 marca, przedstawiciele zarządu ArcelorMittal Poland z nowym prezesem Geertem Verbeeckiem, dyrektorzy zakładów i pracownicy krakowskiej huty posadzili 70 dębów, rozpoczynając akcję „70 000 drzew na 70 lat Nowej Huty”. Tuż za zasadzonymi dziś dębami krakowska huta będzie sukcesywnie sadziła kolejne drzewka. Docelowo, na powierzchni blisko 12 hektarów, zostanie posadzonych 70 tysięcy sadzonek - dębów, lip drobnolistnych, grabów czy jaworów. Gatunki te są odpowiednio dobrane do istniejącego ekosystemu.

Kraków chce dołączyć do grona zalesionych miast Polski, które - jak choćby Katowice - mogą cieszyć się lasami pokrywającymi blisko 40 procent przestrzeni miasta.

- Nasz plan zalesiania zakłada, że do 2040 roku lasy będą pokrywać 8 procent powierzchni Krakowa. W tej chwili zalesione tereny stanowią zaledwie 4,3 procent. Inicjatywa krakowskiej huty idealnie wpisuje się w miejskie potrzeby, bo zieleń jest dla mieszkańców bardzo ważna. Akcja sadzenia 70 000 drzew dla Nowej Huty cieszy nas tym bardziej, że nie mamy już wystarczającej ilości własnych terenów – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Krakowska huta od lat wspiera inicjatywy, które pozwalają tworzyć zielone ogrody i skwery dla mieszkańców Nowej Huty. W ramach projektu „Ogrody Nowej Huty” wspólnie z Ośrodkiem Kultury im. Norwida stworzyła już 14 społecznych ogrodów osiedlowych, zazieleniła otoczenie kopca Wandy i wsparła sadzenie nowych drzew oraz krzewów na Plantach Bieńczyckich.

- 70. rocznica powstania kombinatu i Nowej Huty to ważny jubileusz, który chcemy uczcić w taki sposób, aby zostało po nim coś trwałego i pożytecznego dla naszych sąsiadów – mieszkańców Nowej Huty i Krakowa. Drzewa są jednym z najcenniejszych elementów miejskiej przestrzeni. Chętnie przeznaczyliśmy nasze własne tereny pod zalesienie, żeby pracownicy huty posadzili na nich drzewa dla siebie, swoich rodzin i sąsiadów z Nowej Hutymówi Geert Verbeeck, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – W ciągu ostatnich 70 lat nasza krakowska huta stała się zupełnie innym zakładem, który stale inwestuje i ogranicza swój wpływ na środowisko. My się zmieniamy i liczymy, że nasz hutniczy las też będzie impulsem do kolejnych zielonych zmian w przestrzeni miasta – dodaje.

70 dębów posadzonych dziś w Nowej Hucie zainaugurowało akcję sadzenia 70 000 drzew. Las będzie się powiększał sukcesywnie, w miesiącach, które sprzyjają sadzeniu drzew – wiosną i jesienią tego oraz przyszłego roku. Młode drzewka zostaną ogrodzone, aby ochronić je przed zniszczeniem przez dziki, sarny i zające. W przyszłości, gdy drzewka podrosną, ogrodzenie nie będzie już potrzebne.

- Krakowska huta ArcelorMittal Poland jest dobrym przykładem odpowiedzialnego biznesu, zwracającego uwagę na potrzeby miejsca, w którym działa. Nasza współpraca, w ramach której staramy się wygospodarować dla mieszkańców więcej zieleni, układa się bardzo dobrze, a korzysta na niej zarówno miasto, jak i mieszkańcy. Akcja sadzenia drzew pokazuje, że odpowiedzialność za zalesienie miasta leży nie tylko po stronie urzędników, ale nas wszystkich, w tym firm działających w Krakowie - mówi Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. – Chcielibyśmy, by inne firmy, idąc za tym przykładem, również dołożyły swoją cegiełkę do zalesiania miasta.  

Tereny leśne, parki i zielone przestrzenie pełnią w miastach bardzo ważną rolę – drzewa produkują tlen i pochłaniają zanieczyszczenia, co ma istotny wpływ na jakość powietrza. Hektar dorosłego lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu, zaspakajając dobowe zapotrzebowanie 2,5 tysiąca osób.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem