Aktualności

Krakowska „Słoneczna InteGRAcja”

30/04/2013

Czy istnieje podobieństwo w architekturze budynków dyrekcji krakowskiej huty ArcelorMittal Poland i Wawelu? Odpowiedź na to i inne pytania, dotyczące historii Nowej Huty, znają już uczestnicy edukacyjnego projektu „Słoneczna InteGRAcja”.
Tę niekonwencjonalną formę edukacji, z finałem w postaci gry ulicznej, zorganizowały Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Krakowie, Stowarzyszenie „Szersze Horyzonty” i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – oddział „Dzieje Nowej Huty”.
W projekcie uczestniczyło 300 uczniów nowohuckich szkół podstawowych.
Miejska gra terenowa - to nie tylko doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim sposób na integrację środowiska lokalnego oraz promowanie wolontariatu, bo większość osób pracujących przy projekcie pracowała wolontaryjnie oraz - aktywizację osób niepełnosprawnych, które czynnie włączyły się w grę. – To świetny, kreatywny sposób zdobywania wiedzy na temat historii, sztuki, architektury, wiedzy o społeczeństwie, geografii czy z  języka polskiego. Twórcze  techniki  pedagogiki i nowatorskie formy zabawy zrobiły duże wrażenie na uczestnikach – podkreśla Karolina Muza z Biura Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland. Firma włączyła się w organizację przedsięwzięcia, fundując nagrodę specjalną dla zwycięzców.
Głównym celem projektu było promowanie w lokalnym środowisku dziedzictwa Nowej Huty. Już sama nazwa projektu nawiązywała do kształtu urbanistycznego dzisiejszej dzielnicy Krakowa, w zamyśle projektowanej jako osobne miasto dla pracowników powstającej w latach pięćdziesiątych XX wieku, huty stali. Wszak ulice od Placu Centralnego, głównego placu Nowej Huty, rozchodzą się promieniście, a  siedziba oddziału Muzeum Historycznego  i szkoły – organizatora, znajdują się w osiedlu Słonecznym.
Młodzi ludzie najpierw uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych Akademii Żakowskiej odbywających się pod hasłem „Nowa Huta i my” i spotykali się z ciekawymi ludźmi, związanymi z Nową Hutą. W finale - wyruszyli trzema trasami, prowadzącymi po najstarszych osiedlach dzielnicy. Tam, w 11 punktach kontrolnych, rozwiązywali zadania dotyczące historii, architektury, medycyny, literatury, muzyki. Musieli wykazać się wiedzą i kreatywnością (np. w wymyślaniu dekoracji do przedstawienia teatralnego), policzyć mijane po drodze szkoły i biblioteki, rozwiązać krzyżówki, odszukać daty historycznych wydarzeń w Muzeum Historycznym w os. Słonecznym i wskazać atrybuty 4 ewangelistów w kościele w os. Szklane Domy.
W edukacyjnych szrankach „Słonecznej InteGRAcji”  zwyciężyli uczniowie klas IV, V, VI ze Szkoły Podstawowej nr 142 w Krakowie. W nagrodę - pojadą na wycieczkę „Dworki i pałace okolic Nowej Huty".
Tegoroczna edycja edukacyjnego projektu była pierwszą, ale na pewno nie ostatnią - zapowiadają organizatorzy.

Autor zdjęć: Renata Ziętara

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem