Aktualności

Metro z naszej stali

06/03/2015

8 marca ruszyła II linia warszawskiego metra. Huta ArcelorMittal Warszawa ma swój wkład w tę inwestycję: większość nowych stacji zbudowano przy użyciu prętów żebrowanych wyprodukowanych w ArcelorMittal Warszawa. W sumie wykorzystano ich ponad 35 tysięcy ton.

Budowę otwartego obecnie odcinka centralnego II linii metra rozpoczęto we wrześniu 2010 roku. Liczy on 6,1 kilometrów, w tym 600 metrów tunelu pod Wisłą oraz 500 m tunelu łączącego I i II linię metra. Obejmuje 7 stacji, położonych na głębokości od 13 do 23 metrów. To właśnie przy ich budowie wykorzystano pręty żebrowane wyprodukowane w Hucie ArcelorMittal Warszawa.

- To kolejny ważny obiekt zbudowany w Warszawie przy użyciu produkowanej przez nas stali. Nasze pręty żebrowane znajdują się już w trybunach stadionu Legii, w budynku niedawno otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich – teraz znalazły się w konstrukcjach stacji II linii metra. Można zatem powiedzieć, że nasze stalowe pręty dotąd służyły warszawiakom podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych, teraz staną się cząstką nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych – tak bardzo potrzebnych w zakorkowanej Warszawie – podkreśla Marek Kempa – prezes zarządu huty ArcelorMittal Warszawa.

Nowe stacje metra mają wyjątkowy wystrój. Są kolorowe. Biały, żółty, czerwony, szary, fioletowy, zielony i niebieski – każda stacja ma swoją barwę.

Autor koncepcji architektonicznej II linii warszawskiego metra Andrzej Chołdzyński do współpracy zaprosił Wojciecha Fangora, światowej sławy malarza i przedstawiciela nurtu op-art., który stworzył projekt końcowego wystroju stacji. Efektem są zadaszone wyjścia w kształcie litery M oraz wielkie kolorowe napisy na całej długości ścian (120 m) wszystkich siedmiu stacji zawierające ich nazwy, wypisane charakterystycznym krojem liter autorstwa Wojciecha Fangora. W ten sposób na siedmiu stacjach warszawskiego metra powstała największa podziemna galeria op-artu. 92-letni Wojciech Fangor to jeden z najbardziej znanych polskich artystów. Malarz, grafik, współtwórca polskiej szkoły plakatu. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę swoich prac w nowojorskim Muzeum Guggenheima.

Budowa II linii warszawskiego metra jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Docelowo II linia ma się składać z 28 stacji i mieć długość 31 km. Obecny harmonogram zakłada, że po trzy następne stacje w obu kierunkach zostaną zrealizowane do 2018 roku, zaś następne odcinki powstaną do 2020 roku.

Zdjęcia, źródło: Metro Warszawskie

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem