Aktualności

Muzeum Historii Żydów Polskich oficjalnie otwarte

03/11/2014

Huta ArcelorMittal Warszawa dostarczyła 1000 ton prętów żebrowanych na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Budynek muzeum znajduje się w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się dzielnica żydowska - dawne serce kultury żydowskiej polskiej stolicy, która później została przekształcona przez nazistowskich Niemców w getto warszawskie. Budynek jest otoczony zielenią i stoi naprzeciw Pomnika Bohaterów Getta.

Muzeum Historii Żydów Polskich to nowoczesna placówka, która ma przypominać o historii Żydów w Polsce. Choć zwiedzanie udostępnionych sal możliwe było już od kwietnia ub. roku, to dopiero 28 października 2014 r. oficjalnie otwarto muzeum. W uroczystości wzięli udział prezydenci Polski i Izraela: Bronisław Komorowski i Reuwen Riwlin.

Projekt tego budynku został opracowany przez zespół architektów z fińskiej pracowni architektonicznej Lahdelma & Mahlamäki Oy z Helsinek, pod kierownictwem Rainera Mahlamäki. Wykonawcą była firma Polimex-Mostostal.

Zaprojektowany na planie kwadratu o takich samych wymiarach jak opracowany na nowo obręb Pomnika Bohaterów Getta, ten prostopadły budynek oferuje łącznie 12 800 m kw. powierzchni wystawienniczej. Jedną trzecią tej przestrzeni zajmuje Wystawa Główna. Na pozostałą część składają się wystawy czasowe, wielofunkcyjne audytorium, w którym mogą odbywać się konferencje, pokazy filmów, koncerty, przedstawienia, centrum edukacyjne, dwie sale projekcyjne, restauracja i kawiarnia.

Marek Kempa, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Warszawa wyjaśnia dlaczego projekt ma tak wielkie znaczenie:

- To jedyny w swoim rodzaju budynek, zarówno z uwagi na nowoczesną architekturę, jak i na jego konstrukcję. Jest bardzo prosty, wręcz minimalistyczny z zewnątrz, a jednocześnie bardzo oryginalny wewnątrz. Tu przestrzeń została przełamana przez centralny hol. Jego budowa stanowiła niemałe wyzwanie dla konstruktorów. Cieszymy się, że ta konstrukcja, uważana za najpiękniejszy nowy budynek użyteczności publicznej w Warszawie, zawiera w sobie pręty żebrowane wyprodukowane w naszej hucie - powiedział.

- W chwili otwarcia muzeum, pręty z ArcelorMittal Warszawa stały się małą cząstką historii tego miasta.

Budynek wykończony został w szkle i miedzi, co tworzy dynamiczną grę pomiędzy światłem i formą. Panele szklanej fasady zostały ozdobione specjalnym wzorem z literami hebrajskiego i łacińskiego alfabetu, tworzącymi słowo "Polin", co po hebrajsku oznacza Polska.

We wnętrzu zakrzywione przejście otwiera się dla zwiedzających i rozdziela przestrzeń wewnątrz budynku. Przejście to, podobne do naturalnego kanionu lub jaskini, oświetlone z góry, ma symbolizować przejście Izraelitów przez Morze Czerwone znane z Księgi Wyjścia. Ściany wykonane zostały z rozpylonego betonu, co było niemałym wyzwaniem projektowym i budowlanym. W tym projekcie stal odgrywa ważną rolę: betonowa struktura tego budynku została wzmocniona prętami zbrojeniowymi wyprodukowanymi i dostarczonymi przez ArcelorMittal Warszawa.

Tekst opracowano na podstawie: constructalia.com

Współpraca: Ewa Karpińska, ArcelorMittal Warszawa

Fot: za constructalia.com (Magda Starowieyska i Muzeum Historii Żydów Polskich).

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem