Aktualności

Nad Zalewem Nowohuckim stanęły dwa „kacze bufety”. Zamiast szkodliwego dla ptaków chleba serwują zdrową karmę

23/09/2018

Pierwsze w Krakowie kaczkomaty z pełnowartościową karmą, które od niedzieli działają nad Zalewem Nowohuckim, wzbudzają duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Automaty z pokarmem dla wodnych ptaków, zakupione dzięki wsparciu krakowskiej huty ArcelorMittal Poland, testowały zarówno dzieci jak i dorośli. Kaczki zachęcone smakołykami wyszły na brzeg późnym popołudniem i chętnie częstowały się karmą.

Mimo że temperatura za oknem nie sprzyjała spacerom, a deszczowe chmury zbierały się na niebie, nowohucianie licznie przybyli nad Zalew Nowohucki, żeby zobaczyć jak działają pierwsze w Krakowie kaczkomaty.

- „Kacze bufety” to świetny pomysł, który pozwoli edukować mieszkańców i wyrabiać w nich dobre nawyki, tak, by zamiast chlebem karmili ptaki odpowiednim pokarmem. Cieszymy się, że dzięki współpracy z krakowską hutą udaje się realizować takie pomysły, które są nowatorskie, a przy tym pożyteczne – mówił podczas wydarzenia Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Dlaczego pierwsze kaczkomaty stanęły właśnie nad Zalewem Nowohuckim? - To miejsce jest dla nowohucian bardzo ważne i cenne przyrodniczo. Poza tym znajduje się w najbliższym sąsiedztwie krakowskiej huty. Zależy nam na tym, by się rozwijało i było przyjazne dla mieszkańców. Nowa Huta zasługuje na to, by być pionierem i wzorem dla innych rejonów Krakowa. Mamy nadzieję, że przyrodnicza i edukacyjna wartość kaczkomatów przyciągnie nad Zalew Nowohucki krakowian z całego miasta – podkreśliła Marzena Rogozik z ArcelorMittal Poland.

Kiedy kaczkomaty zostały już oddane do użytku mieszkańcy zasiedli wygodnie na leżakach by wysłuchać pogadanki edukacyjnej, którą poprowadził Krzysztof Dudzik, ornitolog i przyrodnik, współpracujący m.in. ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Mieszkańcy dowiedzieli się np. dlaczego ptaki wodne nie powinny jeść chleba i jakie skutki może nieść ze sobą nieprawidłowe karmienie kaczek. Najmłodsi w nagrodę za uważne słuchanie i zaangażowanie otrzymali upominki.

- Cieszę się, że mali słuchacze z taką uwagą chłonęli informacje na temat właściwego karmienia ptaków. Edukacja najmłodszych to ważne ogniwo budowania świadomości społecznej. Mam nadzieję, że wyniosą z tej lekcji najważniejsze przesłanie: niewłaściwy pokarm może prowadzić do poważnych chorób w ptasiej populacji – podkreślał ornitolog Krzysztof Dudzik.

Wielką atrakcją okazał się występ przedszkolaków z nowohuckiego Niepublicznego Przedszkola ArcelorMittal Poland „Akademia Małych Pociech”. Maluchy w przebraniu kaczuszek zaprezentowały znany wszystkim utwór „Kaczka Dziwaczka”. Zgromadzeni nad zalewem goście nagrodzili ich występ gromkimi brawami. Na najmłodszych czekały również animatorki, które malowały buźki oraz pluszowe kaczki, z którymi można było zrobić sobie zdjęcie. Maluchy wcielały się też w rolę malarzy i architektów ozdabiając swoimi rysunkami przestrzenne malowanki w kształcie domków.

Piotr Ronduda z Klubu Złote Łabędzie, który był organizatorem Spotkania Ornitologicznego, zadbał z kolei o ciepły poczęstunek i zaprosił wszystkich do wspólnego wieszania karmników i budek lęgowych dla ptaków.

„Kacze bufety” zostały ustawione nad Zalewem Nowohuckim od strony ul. Bulwarowej, gdzie najczęściej podpływają kaczki. Będzie można je karmić bezpłatnie w okresie jesienno-zimowym w godz. 8-19. - Pokarm z „kaczego bufetu” to specjalnie dobrana mieszanka zbóż m.in. pszenicy i kukurydzy oraz witamin i żelaza. Jest wartościowa i pozbawiona szkodliwej soli – zaznacza Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Kaczkomaty wydają karmę sześć razy na godzinę – takie ograniczenie pozwoli kaczkom się najeść, ale nie doprowadzi do niszczenia nadmiaru pokarmu. Trzeba pamiętać, że ptaki wodne należy karmić rozsądnie i z umiarem, a karmę rozsypywać wyłącznie na ziemi lub na trawie. Nie wolno wrzucać jej do wody.  

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem