Aktualności

Nagrodziliśmy aktywnych studentów AGH, którzy STALe przełamują bariery, by działać dla… innych

27/12/2017

Czworo studentów z niepełnosprawnościami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zostało nagrodzonych za działalność na rzecz uczelni, ale także poza nią: w stowarzyszeniach, organizacjach studenckich w wolontariacie czy w sporcie. Ich wyjątkowe osiągnięcia pokazują, że studia to nie tylko nauka, ale i czas na rozwijanie siebie, swoich umiejętności, pomaganie innym i szukanie w sobie nowych pokładów talentów i pasji!

Magdalena Paruch z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Magdalena Teterycz i Alicja Zawada – obie z Wydziału Humanistycznego oraz Józef Ignaciak student Wydziału Zarządzania to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu „STALe przełamując bariery” skierowanego do studentów z niepełnosprawnościami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy swój czas poświęcają nauce, ale poza nią starają się działać aktywnie także na innych polach. Za swoje niesamowite osiągnięcia zostali nagrodzeni stypendium o łącznej kwocie 20 tys. zł ufundowanym przez ArcelorMittal Poland.

Nagrody w tegorocznej, szóstej już edycji konkursu zorganizowanego wspólnie przez ArcelorMittal Poland i Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH studentom wręczyła Prorektor ds. Studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej dr hab. Anna Siwik oraz Karolina Muza-Adamiec szef Zespołu Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland.

- Co roku z niecierpliwością czekam na informację o kolejnych studentach, którzy wywalczyli stypendium w programie „STALe przełamując bariery”. Są to młodzi ludzie dotknięci różnymi niepełnosprawnościami, ale czerpiący z  życia garściami i dający od siebie bardzo wiele. Czytając listę ich osiągnięć, sukcesów, pasji mam wrażenie, że jeśli się czegoś bardzo chce, to nic nie jest nam w stanie przeszkodzić żeby osiągnąć upragniony cel. Są to osoby bardzo otwarte na współpracę, pomagające innym w potrzebie i nie oczekujące niczego w zamian bo przecież wszystko co robią jest dla nich czymś bardzo naturalnym – podkreśla Karolina Muza-Adamiec szef Zespołu Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland. ­

Alicja Zawada studiuje na Wydziale Humanistycznym. Oprócz tego działa na rzecz osób nie(do)słyszących i nie(do)widzących, tłumaczy teksty sakralne na język migowy, śpiewa psalmy w języku migowym, a nawet organizuje Ogólnopolskie Niepowtarzalne Spotkania dla młodzieży oraz osób dorosłych z wadami słuchu. Poza tym jest vlogerką i świetnie radzi sobie także w sporcie – zdobyła medal w V Ogólnopolskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Częstochowie, a obecnie trenuje curling i przygotowuje się do udziału w krajowych i międzynarodowych zawodach – np. Mistrzostwach Polski Głuchych, Mistrzostwach Europy Głuchych 2018.

Z kolei Magdalena Paruch​ z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH​ działa w zarządzie Chóru i Orkiestry Smyczkowej Con Fuoco AGH​ i śpiewa w nim. Reprezentowała Polskę podczas obchodów Jubileuszu Powstania Trójkąta Weimarskiego, a swoja uczelnię podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” w Sopocie. Poza tym m.in. uczestniczy w różnych akcjach wspierających osoby chorujące na nowotwory i Dzień Dawcy Szpiku oraz przekazywania włosów na peruki dla fundacji Rak´n Roll.

Ogromne wrażenie robi także lista osiągnięć Magdaleny Teterycz z Wydziału Humanistycznego, która działa w Studenckim Kole Naukowym, a jako graficzka wspiera organizacje studenckie przy projektowaniu materiałów informacyjnych, wykonuje grafikę dla Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych AGH, a jako wolontariuszka współorganizuje m.in.: warsztaty z ceramiki dla dzieci, stoiska w ramach Krakowskiego Festiwalu akordeonowego oraz Nocy Poezji w Pracowni i Muzeum Witrażu.

Józef Ignaciak z Wydział Zarządzania AGH jest niezwykle uzdolniony w sporcie. Jest laureatem zawodów w wioślarstwie w ramach UKS Salwator NPS Kraków oraz Sekcji Wioślarskiej AZS AGH, zdobył m.in. III miejsce w Mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim we Wrocławiu. Jest także m.in. współorganizatorem Dnia Sportu i happeningu świadomościowego na temat osób z niepełnosprawnością obywającego się podczas Juwenaliów.

- Osobiście jestem pełna podziwu, że znajdują czas na naukę i zajęcia niezwiązane z uczelnią. Mam wrażenie, że pojęcie „braku czasu” w słownikach Alicji, dwóch Magd i Józefa po prostu nie istnieje. Ich skromność również urzeka – podczas uroczystości wręczania dyplomów każdy z nich powiedział, że nagrody się nie spodziewał, że jest dla niej dla niego ogromną niespodzianką - mówi Karolina Muza-Adamiec szef Zespołu Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland. ­- Ich słowa i czyny tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że projekt „STALe przełamując bariery” powinien być kontynuowany ponieważ trafia do tych, którzy naprawdę potrzebują wsparcia ArcelorMittal Poland. To stypendium jest nagrodą za ich ciężką pracę pomimo przeszkód jakie życie postawiło na ich drodze oraz zachętą aby z żadnej z pasji nie rezygnować. W roku 2018 czeka nas już siódma edycja i już dzisiaj zastanawiam się, czym zaskoczą nas studenci - dodaje.

Laureatom tegorocznej edycji konkursu raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w nauce oraz w realizowaniu swoich pasji.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem