Aktualności

Najmłodsi krakowianie nagrodzeni podczas gali „Słonecznej inteGRAcji”

12/02/2018

Uczyć bawiąc. Tę skuteczną metodę rozwoju najmłodszych – ponad 200 lat po Ignacym Krasickim - z powodzeniem stosuje Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Krakowie. Właśnie zakończyła się tam kolejna, szósta już, edycja edukacyjnego projektu „Słoneczna inteGRAcja”.

Inicjatywa, którą wsparł ArcelorMittal Poland nie tylko promuje dziedzictwo Nowej Huty i pozawala najmłodszym poznać historię miejsca, w którym żyją, ale również wytworzyć związek emocjonalny z tą krakowska dzielnicą przez poznawanie zabytków i dziedzictwa tego terenu.

VI edycję projektu pod hasłem „O wolności (-ach) konwersacja” zorganizował, podobnie jak w poprzednich latach: Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 na os. Słonecznym w Nowej Hucie, Stowarzyszenie „Szersze Horyzonty” i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – oddział „Dzieje Nowej Huty. Zaangażowało się w nią osiem przedszkoli i sześć szkół podstawowych z Krakowa: łącznie 650 maluchów. 

Najmłodsi wzięli udział w edukacyjnych warsztatach „Jesz, co chcesz?! – wolność wyboru” oraz warsztatach o wolności artystycznej. Dzieci zwiedziły również nową wystawę „Bufet pod kombinatem” w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Dzięki ekspozycji mogli dowiedzieć się jak wyglądały dawne nowohuckie restauracje i kawiarnie, po których dziś często nie ma już śladu, a także zobaczyć jak działały stołówki hutnicze czy Kasyno Huty im. Lenina.

Z kolei w drugim etapie projektu przedszkolaki i najmłodsi uczniowie przygotowywali prace plastyczne ilustrujące hasło: „Świat naszych wyborów”. - Wszystkie prace były nie tylko estetyczne i przemyślane, ale i kreatywne – podkreśla Iwona Cichecka – Jusińska, jedna z pomysłodawczyń „Słonecznej inteGRAcji”.

Uroczysta gala laureatów, podsumowująca część dedykowaną najmłodszym - przedszkolakom i uczniom nauczania zintegrowanego - odbyła się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 na osiedlu Słonecznym. Najmłodsi biorący udział w projekcie odebrali nagrody, które pozwolą im rozwijać kreatywność i talenty oraz ćwiczyć umiejętności plastyczne i manualne.

Nagrodę specjalną w konkursie „Świat moich wyborów” otrzymała praca „Wybieram Nową Hutę” wykonana przez dzieciaki z przedszkola nr 104 z osiedla Hutniczego. Mali autorzy pokazali, że potrafią wykorzystać różne techniki plastyczne, ale przede wszystkim, że kochają Nową Hutę, która jest ich miejscem na ziemi.

Organizatorzy projektu „Słoneczna inteGRAcja” nie wykluczają, że za rok będą kontynuować projekt, a kolejna edycja będzie równie angażująca i ciekawa.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem