Aktualności

Największa inwestycja dworcowa w Polsce z naszej stali

08/04/2015

Budowa dworca Nowa Łódź Fabryczna to jedna z największych realizowanych obecnie  inwestycji w Polsce, trzecia co do wielkości inwestycja dworcowa w Europie. Liczby mówią same za siebie: wartość kontraktu netto - 1,4 mld zł, 2 tysiące  pracowników, 600 tys. m3 betonu. I nasz wkład:  20 tysięcy ton prętów żebrowanych od ɸ20 mm do ɸ32 mm, wyprodukowanych w Hucie ArcelorMittal Warszawa. 

Cieszymy się, że nasza stal wykorzystywana jest przy realizacji najważniejszych inwestycji, które modernizują transport publiczny w Polsce. Wyprodukowane w naszej hucie pręty żebrowane posłużyły do budowy stacji II linii warszawskiego metra. Kolejne partie naszych prętów zbrojeniowych pojechały do Łodzi, stając się częścią jednego z najnowocześniejszych dworców kolejowych w Europie– mówi Marek Kempa, prezes Zarządu ArcelorMittal Warszawa.

Realizacja projektu Nowa Łódź Fabryczna wkracza w ostatnią fazę. Wykonawca wkrótce rozpocznie układanie torów oraz roboty wykończeniowe.

Prace na budowie podziemnego dworca kolejowego mają być prowadzone do końca tego roku. PKP PLK planuje, że pierwsze pociągi na dworzec dotrą w ostatnich miesiącach tego roku, kiedy rozpocznie się okres testów i prób eksploatacyjnych.

 Nowy łódzki dworzec będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie. To projekt, który zmieni nie tylko oblicze miasta, ale także polskiej kolei. Zaprojektowano go jako część węzła komunikacyjnego, który w centrum miasta połączy kolej, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy.

Na najniżej położonym – drugim - poziomie nowego dworca, ulokowanym 16,5 metra pod ziemią, zaprojektowano stację kolejową z czterema peronami i ośmioma torami. Nowa stacja będzie w stanie odprawić 20-krotnie więcej pasażerów niż obecnie (nawet do 200 tys. dziennie).

Na pierwszym poziomie, 8 metrów pod ziemią, umiejscowiono dworzec kolejowy z poczekalnią, kasami, obiektami komercyjnymi, a także pomieszczeniami dla dyrekcji stacji i pracowników technicznych. Tutaj również pasażerowie będą mogli przesiąść się do autobusów. Znalazł się tu także parking dla samochodów i rowerów, który może pomieścić blisko 1000 pojazdów.

Główne wejścia do budynku znajdują się na poziomie ulicy. Budynek ma 350 metrów długości i 85 metrów szerokości. Dzięki przeszklonemu stropowi do wnętrza dotrze światło dzienne. Na wewnętrznej elewacji od strony dworca odwzorowane zostaną ściany starego dworca Łódź Fabryczna - przy rozbiórce budynku każdy element architektury dokumentowano i tworzono gipsowe odlewy.

Materiały NLF Torpol-Astaldi s.c.

Za http://www.arcelormittal-warszawa.com/najwieksza-inwestycja-dworcowa-w-polsce-z-naszej-stali

 

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem