Aktualności

Nasza stal buduje Twój świat - Raport zrównoważonego rozwoju za rok 2018 już dostępny

17/07/2019

Nasza stal buduje Twój świat. Pod takim tytułem, już po raz dziewiąty, ukazał się Raport zrównoważonego rozwoju ArcelorMittal Poland, w którym znajdziecie informacje o działaniach firmy w roku 2018.

Stal buduje nasz świat, zarówno jako nowoczesne tworzywo stosowane w wielkich i małych konstrukcjach i przedmiotach użytku domowego, ale także – poprzez producentów stali, firmy odpowiedzialne społecznie poprzez tworzenie miejsc pracy i działania na rzecz społeczności, z którymi sąsiadują zakłady przemysłowe.   

Raport firmy koncentruje się na środowisku lokalnym i biznesowym: na naszych priorytetach, jakimi jest bezpieczeństwo w miejscu pracy, inwestycje środowiskowe, produkcja najwyższej jakości stali i zaangażowane społecznne.

Zrównoważony rozwój to więcej niż dwa słowa; to zobowiązanie – wobec społeczeństwa, wobec interesariuszy naszej firmy: pracowników, społeczności lokalnych, władz, klientów, dostawców. Cieszę się, że zrównoważony rozwój stał się bardzo ważnym i często poruszanym tematem w dzisiejszym świecie biznesu. W ArcelorMittal Poland traktujemy zrównoważony rozwój i transparentność z największą powagą - podkreśla Geert Verbeeck prezes Zarządu dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Z myślą o środowisku

W ubiegłym roku nasza firma aktywnie włączyła się w działanie Miasta Krakowa na rzecz poprawy jakości powietrza.

- Inicjatywa ArcelorMittal wpisuje się w działania miasta polegające na dotacjach do wymiany starych palenisk węglowych.Dodatkowo poprzez skup i przetapianie tzw. „kopciuchów” miasto otrzymujew zamian stojaki rowerowe, które ciesząsię dużą popularnością. Myślę, że to jedenz lepiej przygotowanych projektów na liniimiasto biznes, którego beneficjentami sąkrakowianie – mówi Paweł Ścigalski pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza.

Sześć z dziewięciu najważniejszych realizowanych przez nas w 2018 roku inwestycji w modernizacje instalacji było ukierunkowanych na znaczące obniżenie negatywnego wpływu procesów produkcji na stan środowiska naturalnego. W 2018 roku w samej Dąbrowie Górniczej sfinalizowaliśmy inwestycje proekologiczne o łącznej wartości 700 mln zł.

W odpowiedzi na potrzeby społeczne

W sumie na działania społeczne nasza firma przeznaczyła w roku ubiegłym ponad 3 mln zł.

- Pogłębianie relacji z partnerami społecznymi i biznesowymi jest dla nas ważnym celem. Systematycznie analizujemy mapę naszych interesariuszy, oceniamy przy tym m.in. siłę naszych wzajemnych wpływów i tematy, które nas łączą. Staramy się systematycznie sprawdzać, jakie są najważniejsze potrzeby naszego otoczenia i możliwości współpracy – przekonuje Karolina Muza-Adamiec szef Biura Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland.

Badania profilaktyczne dla lokalnych społeczności, wspieranie infrastruktury użyteczności publicznej - m.in. zakup sprzętu dla szpitali, doposażenie placów zabaw i partycypacja w remontach dróg – to przykłady działań lokalnych dla mieszkańców sąsiadujących z naszymi zakładami.

Program minigrantów ArcelorMittal Poland ogłoszony w ubiegłym roku wsparł lokalne organizacje i stowarzyszenia w Krakowie i Dąbrowie Górniczej w realizacji różnorodnych projektów, które objęły wiele grup mieszkańców: pełny przekrój grup wiekowych, osoby niepełnosprawne czy zagrożone wykluczeniem społecznym. Wszystkie - wpisują się w nasze obszary działania firmy odpowiedzialnej społecznie.

W odpowiedzi na oczekiwanie szybkiego przepływu informacji nasza firma rozwinęła m.in. komunikację za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube).

Bez nich nie byłoby huty

Firma, wraz z należącymi do niej spółkami, zatrudnia 11,5 tys. pracowników, w tym 9,8 tys. na stałych umowach o pracę.

- Naszym celem jest zadbanie, by praca hutnika stała się pożądana i postrzegana jako atrakcyjny zawód. Młodzi ludzie powinni wiedzieć, że w tym zawodzie stosujemy inteligentne technologie i innowacje, że praca w tej branży daje satysfakcję zawodową i finansową – przekonuje Monika Roznerska dyrektor personalny.

Sanjay Samaddar dyrektor ds. personalnych i systemów informatycznych w ArcelorMittal Europe - wyroby płaskie, przewodniczący Rady Nadzorczej ArcelorMittal Poland podkreśla: Inwestujemy w wyroby innowacyjne i o wysokiej wartości. Chcemy w ten sposób rozszerzyć ofertę naszych produktów, ale naszym głównym celem tego kierunku działań jest zwiększanie szans przetrwania naszej europejskiej produkcji na globalnym rynku stali.

Jednak wymogi europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS) są dziś dla firmy powodem do poważnych obaw. Stajemy przed koniecznością zakupu praw do emisji dwutlenku węgla, których wartość już teraz sięga prawie 30 euro za tonę, a nasi konkurenci spoza Europy są wolni od tych wydatków. To realnie zagraża konkurencyjności europejskiego hutnictwa.

W Raporcie zrównoważonego rozwoju ArcelorMital Poland znajdziecie też wiele innych, szczegółowych danych. Warto do niego zajrzeć – TUTAJ. 

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem