Aktualności

Nasza stal chroni siedem wieków historii w Polsce

29/05/2015


 


W maju 2015 r. zakończyły się dostawy 1850 ton stali na trzeci etap przebudowy kanału Raduni. Na dostawę składa się 1050 ton grodzic typu GU8R wyprodukowanych w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland oraz 800 ton
AZ18-10/10 wyprodukowanych w Belval w Luksemburgu.  


Radunia jest 100-kilometrową małą rzeką na Kaszubach, biegnącą od jeziora Stężyckiego i wpadającą do Motławy nieopodal Gdańska. Część jej wód przenoszona jest od miasta przez liczący 13.5 km kanał Raduni, który został wybudowany przez Krzyżaków w połowie XIV.

Wzniesiono go w celach obronnych i rolniczych, a także jako źródło dostaw wody pitnej dla mieszkańców miasta.


Celem projektu ochrony przeciwpowodziowej  
było poszerzenie kanału, wzmocnienie brzegów, naprawa przyczółków mostowychoraz poszerzenie i podniesienie wałów ochronnych.

 Etap pierwszy – Gdańsk  
Aby pokazać wkład ArcelorMittal w projekt musimy cofnąć się kilka lat wstecz do roku 2011, kiedy zaczął się pierwszy etap przebudowy. Rozpoczęto wtedy prace modernizacyjne 7,5-kilometrowego odcinka kanału Raduni w Gdańsku. Aby sprostać wymaganiom projektowym nasi inżynierowie opracowali nowy profil grodzicy
GU8S, który łączy trwałość i ekonomię rozwiązania. Łącznie dostarczono 7000 ton GU8S w gatunku S355GP  oraz5500 ton AZ17 w gatunku S390GP.
Etap drugi – Pruszcz Gdański
  W kolejnym etapie, od 2013 do 2014, przebudowano 2-kilometrowy odcinek w Pruszczu Gdańskim, w którym ponownie zastosowano stalowe grodzice. Konstrukcja posiada odpowiednią trwałość z uwagi na korozję jak i działanie innych czynników przyrodniczych.
Etap trzeci – rozwiązanie skrojone na miarę  
W lutym 2015 roku ArcelorMittal zaczął dostawę stali na trzeci etap, odcinek o długości około 2 km w centrum miasta Pruszcz Gdański

Aby sprostać surowym wymaganiom projektowym, zespół w Polsce wymyślił rozwiązanie szyte na miarę, nowy profil GU8R , będący pogrubioną wersją profilu GU8S.

 Michał Januszewski, technical manager w ArcelorMittal Commercial Long Polska, który kierował zespołem inżynierów pracujących nad GU8R powiedział: „Projektanci projektu wyszczególnili cały zestaw parametrów, które musiały być spełnione. Pod presją czasu, zaledwie w kilka dni, udało nam się przejść wraz z Tomaszem Dzierżawczykiem od projektu do finalnego rozwiązania. To wynik doskonałej współpracy w grupie na różnych odcinkach od rozwoju produktu po produkcję w Dąbrowie Górniczej”.  


Nasi koledzy odpowiedzialni za grodzice w Polsce oraz Luksemburgu byli zaangażowani w projekt od najwcześniejszego etapu i służyli pomocą wykonawcy do ostatniego dnia dostawy. Zaangażowanie w projekt oraz doświadczenie i wiedza techniczna całego zespołu pomogły firmie zdobyć ten projekt.

 

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem