Aktualności

Nowa Huta Przyszłości

20/07/2012

Konkurs urbanistyczny „Nowa Huta przyszłości” daje inspirację dla studium zagospodarowania wschodniego Krakowa Nasza firma była fundatorem drugiej nagrody.


W konkursie urbanistycznym „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, ogłoszonym przez Gminę Kraków dla zagospodarowania wschodniej części Krakowa, wzięły udział 23 zespoły. Wygrał zespół urbanistów Arca z Gliwic.

Celem konkursu było przygotowanie planów rewitalizacji terenów poprzemysłowych, pokazanie kierunku zagospodarowania terenów dawnej strefy ochronnej krakowskiej huty oraz otwarcia tego obszaru na przyszłe inwestycje, w tym - nowoczesne usługi dla biznesu. W sumie projektem było objętych 5,5 tys. ha.

Autorzy zwycięskiej koncepcji wyznaczyli „nowe centrum” miasta w obszarze osiedla Branice, przylegającym do ul. Igołomskiej. Poza obiektami mieszkaniowymi, we wschodniej części Nowej Huty zaproponowali między innymi Park Naukowo -Techniczny Branice wraz z kampusem, a także budowę tzw. Wschodniej Bramy Krakowa oraz Centrum Przesiadkowego Nowy Kraków.
Otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 300 tys. złotych.

Drugie miejsce i nagroda 150 tys. złotych ufundowana przez ArcelorMittal Poland przypadła międzynarodowemu zespołowi projektantów z Rotterdamu pod kierunkiem Mileny Zaklanovic. Trzecie miejsce z nagrodą 75 tys. złotych zajęło Biuro MAU Mycielski Architecture & Urbanism z Warszawy.

Jak podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – był to jeden z fundamentalnych konkursów dla przyszłości Krakowa, nie tylko ze względu na skalę obszaru i stopień trudności. Wyniki pokazują, w jakim kierunku i w jaki sposób może się rozwijać ta część Krakowa w najbliższych kilkudziesięciu latach.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem