Aktualności

Nowa siedziba ArcelorMittal w Luksemburgu. To pochwała stali

18/12/2017

ArcelorMittal i Fonds Kirchberg ogłosił zwycięzcę konkursu architektonicznego na projekt nowej siedziby dla światowego lidera w branży stalowej. - Tym, co najbardziej podoba mi się w tym budynku, jest wyeksponowanie stali, która tak często bywa schowana za fasadą. Naszym zdaniem nie ma drugiego takiego budynku o takich rozmiarach, zaprojektowanego z myślą o tym, by eksponować stal. Pracownia architektoniczna Wilmotte & Associés stworzyła prawdziwie innowacyjny projekt, który podkreśla piękno stali – mówi Aditya Mittal.

ArcelorMittal i „Fundacja ds. rozwoju urbanistyki w Kirchberg” („the Fonds Kirchberg”) ogłosiły zwycięzcę konkursu architektonicznego na zaprojektowanie nowej siedziby głównej koncernu ArcelorMittal w Luksemburgu. Zostało nim biuro architektoniczne Wilmotte & Associés Architectes, (“W&A”).  

Decyzję o wyborze właśnie tego projektu podjęło dziewięcioosobowe jury, w postępowaniu konkursowym, do którego prace na niezwykle wysokim poziomie zgłosili czołowi światowi architekci. Jury przewodniczył Aditya Mittal, dyrektor finansowy ArcelorMittal i prezes ArcelorMittal Europe.

Biuro W&A to znana pracownia architektoniczna, która zaprojektowała wcześniej inne rozpoznawalne budynki m.in. centrum sportowe Ferrari w Maranello, siedzibę główną Google w Londynie, siedzibę główną koncernu LVMH w Paryżu czy pięciogwiazdkowy hotel Mandarin Oriental także w Paryżu.

Ambitny, zwycięski projekt – pokazany publicznie 13 grudnia w Kirchbergu w Luksemburgu – opiera się przede wszystkim na stali i szkle. Podkreśla szerokie korzyści płynące z wykorzystania stali w budownictwie porównaniu z innymi materiałami konstrukcyjnymi. Pokazuje również, że stal jest tworzywem „ekologicznym”, które świetnie wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa.

Projekt W&A w każdym calu odpowiada wymaganiom, jakie stawia się teraz nowoczesnym budynkom, w których potencjał stali wykorzystany jest od podstawy aż po dach. Nowa siedziba ArcelorMittal będzie unikatowym budynkiem, w którym zastosowano innowacyjne rozwiązania, a wszystko to dzięki bliskiej współpracy projektantów i zespołów badawczo-rozwojowych ArcelorMittal.

Techniczne innowacje to m.in.:

- Podwieszona, elastyczna podłoga na parterze, bez zastosowania kolumn, co było możliwe tylko i wyłącznie dzięki wykorzystaniu stalowego szkieletu zewnętrznego

- Zintegrowany system podłogowy w pełni zaprojektowany ze stali eliminuje potrzebę budowy stropów i pozwala na uzyskanie wysokiej jakości akustyki i estetyki

- Ściana osłonowa całkowicie zaprojektowana ze stali, charakteryzującej się wysoką wytrzymałością i wyjątkową elastycznością, stwarza wrażenie lekkości i przewiewności

- Wykorzystanie nowej gamy prętów stalowych opracowanej na bazie produktów dla sektora motoryzacyjnego

Wewnątrz uda się ograniczyć słupy konstrukcyjne dzięki większej wytrzymałości najnowszych belek stalowych, umożliwiających bardziej elastyczne projektowanie. Ponadto dzięki lżejszej konstrukcji stalowej będzie można wykonać płytsze fundamenty, co oszczędzi czas i koszty budowy. Użycie stali również przyniesie oszczędności podczas samej budowy, ponieważ elementy są produkowane poza terenem budowy i wymagają jedynie montażu. W porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych, przynosi to oszczędności czasu i siły roboczej na miejscu budowy oraz powoduje mniej przestojów w ruchu drogowym, które wynikają z dostaw materiałów.

Projekt W&A całkowicie odpowiada na potrzebę ArcelorMittal – firma chciała bowiem stworzyć budynek promujący stal, którą można przetwarzać w nieskończoność. Wpisuje się on w koncepcję „z kołyski z powrotem do kołyski”, co oznacza, że budynek w przyszłości może być rozmontowany, a niemal wszystkie elementy stalowe ponownie użyte w nowej konstrukcji, i to bez potrzeby recyklingu.

Budynek będzie ponadto wykonany w technologii niskoemisyjnej i będzie energooszczędny (uzyskał certyfikaty „BREEAM outstanding”, „DGNB Gold” i „BBCA”).

Bryła nowej siedziby została zaprojektowana w sposób przyjazny dla środowiska. Na dachu, na powierzchni czterech tysięcy metrów kwadratowych rozmieszczone zostaną ogniwa fotowoltaiczne do produkcji energii słonecznej. Ponadto budynek zostanie zaopatrzony w system odzyskiwania wody deszczowej oraz system naturalnej wentylacji (automatycznie otwierające się okna). Ale to nie koniec. Wewnątrz znajdzie się ogólnodostępne, bioklimatyczne atrium, wentylowane w tzw. systemie kanadyjskiej studni, dzięki czemu w lecie powietrze będzie w naturalny sposób schładzać się, a w zimie – podgrzewać. Wnętrze atrium będzie przypominać florę terenów leśnych Luksemburga, a drzewa i rośliny, które się w nim znajdą przyniosą mieszkańcom dodatkowe korzyści środowiskowe. Z tyłu budynku również powstaną dostępne dla wszystkich tereny zielone. Nowa siedziba ma otrzymać certyfikat budowlany „WELL – złoty poziom”.

W nowej siedzibie ArcelorMittal pracować będzie około 800 osób, a część obiektu zostanie wynajęta również na inne cele. Zaplanowano w niej także restaurację, pomieszczenia rekreacyjno-sportowe oraz dostępną publicznie salę audytoryjną, która pomieści 200 osób.

Podczas ogłaszania zwycięzcy konkursu architektonicznego w Luksemburgu, Aditya Mittal, przewodniczący jury, powiedział: - Podjęcie decyzji o zainwestowaniu w nową siedzibę główną pokazuje nasze długoterminowe zaangażowanie w działalność w Luksemburgu. Dla naszej firmy, światowego lidera w branży stalowej, to również doskonała okazja, by podkreślić walory konstrukcyjne stali, materiału niezwykle elastycznego, kreatywnego i zrównoważonego. Wszyscy architekci biorący udział w konkursie zgłosili interesujące projekty i w imieniu wszystkich kolegów z jury chciałbym im wszystkim podziękować za kreatywność.

Aditya Mittal podkreśla, że ostatecznie jury mogło wybrać tylko jeden projekt, a ten z pracowni W&A wyróżniał się w każdym calu i spełnił wszystkie wymogi ArcelorMittal, te dotyczące praktyczności, estetyki, ekonomiki i zrównoważonego rozwoju. - Opracowali niesamowicie innowacyjny projekt. Tym, co najbardziej podoba mi się w tym budynku, jest wyeksponowanie piękna stali, która tak często jest schowana za fasadą. Naszym zdaniem nie ma drugiego takiego budynku w tym rozmiarze i o takiej skali, zaprojektowanego z myślą o tym, by w szczególności eksponować stal. Ponadto, co jest równie istotne, to będzie wspaniałe miejsce pracy dla naszych pracowników, niesamowita inspiracja dla naszych klientów, wizytówka tego, co można wykonać ze stali oraz wyjątkowa otwarta przestrzeń dla wszystkich zwiedzających tę część miasta – mówi Aditya Mittal.

ArcelorMittal największy pracodawca z branży przemysłowej w Wielkim Księstwie, zatrudniający tu ponad 4 tys. osób, decyzję o budowie nowej siedziby głównej w Luksemburgu podjął już w kwietniu. Konsultacje w tej sprawie rozpoczęły się w lutym 2017.  W pierwszej fazie, zaproszono do współpracy osiem renomowanych pracowni architektonicznych, które poproszono o przesłanie wstępnych projektów. Wzięli w niej udział: Bernard Tschumi Architects, Foster + Partners, JSWD Architekten, Massimiliano Fuksas Architecture, Rafael Vinoly Architects, Rem Koolhaas OMA, Von Gerkan, Marg and Partners oraz Wilmotte & Associés. W drugim etapie wybrano trzy pracownie architektoniczne: Foster + Partners, Rem Koolhaas OMA oraz Wilmotte & Associés, które poproszono o przygotowanie bardziej zaawansowanych architektonicznie projektów. Ich prace oceniło następnie jury.

Inwestycja w budowę monumentalnej siedziby głównej świadczą o zaangażowaniu Grupy AM w Luksemburgu, gdzie firma nie tylko posiada swoje biura, lecz także siedem zakładów produkcyjnych i przetwarzających stal, w których opracowywane są nowe rozwiązania ze stali dla przemysłu budowlanego, motoryzacyjnego, rolnictwa oraz innych branż produkcyjnych. Fundamenty nowej siedziby AM mają być gotowe do lata 2019 r., a zakończenie samej budowy nastąpi w ostatnim kwartale 2021 r.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem