Aktualności

Nowohuckie inspiracje najmłodszych

10/03/2017

Gala „Słonecznej InteGRAcji” w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w os. Słonecznym, w Krakowie, gdzie funkcjonują Szkoła Podstawowa nr 105 i Gimnazjum 49, była zakończeniem i podsumowaniem działań edukacyjno-integracyjnych, skierowanych do najmłodszych mieszkańców pięciu nowohuckich dzielnic.
 
Tematem piątej już edycji edukacyjnego projektu były „Nowohuckie inspiracje” – tym razem bez uszczegółowiania tematyki: zadania dawały wszystkim uczestnikom pole dla własnej nieograniczonej wyobraźni, kreatywności i twórczości.

 Były to m.in. warsztaty pt. „Urządzamy nowohuckie mieszkanie", do których inspiracją była wystawa „Stale o Nowej Hucie", warsztaty dobrego wychowania „Proszę, dziękuję, przepraszam” oraz aktywne zajęcia w terenie - „Nowa Huta i my”.

- Z ogromną radością powitaliśmy Nowohucką Bibliotekę Publiczną, która dołączyła do stałych organizatorów projektu: ZSOI nr 5, czyli naszej szkoły, Muzeum Historycznego Krakowa, oddziału „Dzieje Nowej Huty" oraz Stowarzyszenia „Szersze Horyzonty" – podkreśla Iwona Cichecka-Jusińska, jedna z pomysłodawczyń projektu.

Efektem różnorakich aktywności najmłodszych były podsumowujące je gazetki, rysunki, krzyżówki o Nowej Hucie, wiersze, albumy. Powstały też książki inspirowane historią tego miejsca oraz postaciami i legendami. Konkursowym warunkiem była praca grupowa. I ten właśnie grupowy wysiłek nagrodzono podczas uroczystej gali.

W sumie nagrodami uhonorowano 146 przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych. Nagrody już po raz kolejny ufundowała firma ArcelorMittal Poland, która jest jednym ze strategicznych sponsorów projektu.

- Słoneczna InteGRAcja to projekt przybliżający dzieciom i młodzieży z nowohuckich przedszkoli i szkół „lokalną ojczyznę” Nową Hutę, która do dziś integralnie jest związana z krakowską hutą stali. Jednym, z ważnych celów jest również integracja z młodzieżą niepełnosprawną, gdyż w kolejnych edycjach biorą udział uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej – podkreśla Karolina Muza, szef odpowiedzialności biznesu w ArcelorMittal Poland.

 W sumie w piątej odsłonie projektu wzięło udział 560 dzieci. Po części oficjalnej odbyła się oczywiście gra sportowa dla najmłodszych, dopingowanych przez opiekunów i rodziców, bo ich rola w zachęcaniu dzieci do uczestnictwa w tego typu przedsięwzięciach, do poznawania miejsca, w których żyjemy jest nie do przecenienia.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem