Aktualności

Nowohuckie osiedla jeszcze piękniejsze. Wiemy, na których rozkwitną nowe ogrody

08/08/2018

Nowa Huta uznawana za jedną z najbardziej zielonych dzielnic wkrótce jeszcze bardziej się zazieleni! To właśnie na nowohuckich osiedlach pojawią się dwa nowe sąsiedzkie ogrody, z których będą mogli korzystać mieszkańcy okolicznych bloków. Wszystko dzięki projektowi Ośrodka Kultury im. Norwida „Ogrody Nowej Huty”, którego partnerem jest ArcelorMittal Poland.

Ósma edycja Ogrodów Nowej Huty rozstrzygnięta. Komisja konkursowa, w której skład weszli  Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. Norwida, ArcelorMittal Poland, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i rad nowohuckich dzielnic jednogłośnie wyłoniła dwa tereny, które mieszkańcy zgłosili do programu. To właśnie w tych miejscach chcieliby stworzyć przestrzeń, o którą mogliby wspólnie dbać i razem z niej korzystać.

Wyjątkowymi, zielonymi miejscami spotkań i odpoczynku będą mogli cieszyć się mieszkańcy osiedla Zielonego i osiedla Bohaterów Września. Pierwszy ogród powstanie przed blokiem nr 24 na os. Zielonym w Nowej Hucie, drugi przy wejściach do klatek w bloku nr 4 na os. Bohaterów Września w Mistrzejowicach.

Te miejsca zyskały największą sympatię członków jury – spodobał się nie tylko teren i lokalizacja, ale i potencjał miejsc. Oba tereny znajdują się przed wejściami do klatek schodowych, dzięki czemu w utrzymanie i dbanie o zielony teren będą mogli włączyć się mieszkańcy całego bloku. Kto wie, może to da początek niejednej sąsiedzkiej przyjaźni i pozwoli zacieśnić relację między mieszkającymi tam rodzinami?

Oba projekty zgłosiły grupy mieszkańców, którym bardzo zależy na tym, by teren tuż przed ich blokami był zadbany, kwitnący i cieszył oczy wszystkich – nie tylko lokatorów, ale i gości z innych osiedli. Przed blokiem na os. Zielonym mieszkańcy chcieliby również postawić ławeczki, na których mogliby prowadzić sąsiedzkie rozmowy i miło spędzać wolny czas.  

- Bardzo się cieszę, że udało się wybrać dwa tereny, które już teraz są zielone, a wciąż mają tak duże możliwości rozwoju – mówi Aleksandra Obrał – Hudzik z Ośrodka Kultury im. Norwida. – Najbardziej budujące jest to, że po raz kolejny mamy okazję robić coś wspólnie z tak zaangażowanymi mieszkańcami, którzy mają głowy pełne pomysłów na zmianę swojego najbliższego otoczenia – dodaje.

Zanim rozpoczną się prace nad koncepcją zagospodarowania obu terenów trzeba przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami obu bloków. Pierwsze z nich – dla mieszkańców os. Zielonego już zostały przeprowadzone. Te dla mieszkańców os. Bohaterów Września odbędą się jeszcze w sierpniu.

A potem czekają ich już tylko przyjemności: wspólne projektowanie przestrzeni ogrodowej i sadzenie roślin! Ich mały, zielony i kwitnący ogród jest już na wyciągnięcie ręki.

- Już 14 pełnych zieleni zakątków udało się stworzyć dzięki projektowi Ogrody Nowej Huty. Każdy z tych ogrodów to dowód na to, że dzięki wspólnej pracy i determinacji mieszkańców można zmienić najbliższe otoczenie i sprawić, by było bardziej przyjazne i zielone – mówi Karolina Muza-Adamiec szefowa Biura Odpowiedzialności Biznesu. – Z radością obserwujemy jak kolejne grupy mieszkańców biorą sprawy w swoje ręce, by zrobić coś dla siebie. To wielka przyjemność wspierać ich w tych działaniach – dodaje.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem