Aktualności

O wyzwaniach hutnictwa na Europejskim Kongresie Gospodarczym

04/09/2020

Tomasz Ślęzak, członek zarządu ArcelorMittal Poland, wziął udział w panelu poświęconym hutnictwu w Polsce i w Europie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. O hutnictwie w obliczu nowych wyzwań i regulacji dyskutowali przedstawiciele branży.

Dekarbonizacja w UE

O zielonej transformacji mówił wcześniej Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który podkreślił, że Unia Europejska w roku 2050 chce być pierwszą gospodarką neutralną klimatycznie i poprzez Zielony Ład UE pokazuje, że jest najlepszym miejscem dla zrównoważonego biznesu.

Podczas panelu hutniczego zwrócono uwagę, że wszyscy producenci stali w UE ogłosili programy dekarbonizacji w Europie. To proces nieodwołalny,  trudny i kosztowny, ale wyboru nie ma. Tomasz Ślęzak, członek zarządu ArcelorMittal Poland, mówił o planach grupy ArcelorMittal, by zredukować emisję do roku 2030 w Europie, a pełną neutralność klimatyczną osiągnąć do roku 2050. Technologią przyszłości jest wodór, jednak perspektywa zastosowania go w przemyśle to co najmniej dwie dekady. Wynika to z potrzeby gigantycznej ilości energii, której w Europie nie ma, a koszty są trudne do udźwignięcia dla biznesu bez wsparcia publicznego.

- Obecnie jako Grupa prowadzimy intensywne badania nad wieloma projektami, które pomogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, jak chociażby technologia DRI w Hamburgu, czy wykorzystanie biomasy lub odzyskiwaniem CO2 - podkreślił Tomasz Ślęzak.

W kontekście „zielonej stali” pomocny może się okazać mechanizm opłaty wyrównawczej. Tomasz Ślęzak zaznaczył, że bez mechanizmu opłaty wyrównawczej cała europejska polityka klimatyczna straci funkcjonalność. UE powinna w tym zakresie motywować innych producentów na świecie.

Rynek mocy

Sporo czasu podczas dyskusji poświęcono cenom energii, które w Polsce są jednymi z wyższych w Europie. Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, mówił o wprowadzonej w 2017 roku ustawie o rynku mocy, która miała gwarantować bezpieczeństwo energetyczne, a także obniżki cen energii. Podkreślił, że w ostatnim czasie nie widać obniżki, a jest podwyżka energii elektrycznej. Ta sytuacja sprawia, że pogarsza się konkurencyjność Polski na tle innych państw europejskich.

Warto kibicować hutnictwu

Spotkanie można podsumować słowami Marka Serafina, prezesa koksowni Częstochowa Nowa, który mówił, że wszyscy powinniśmy być zainteresowani, aby hutnictwo trwało i się rozwijało, gdyż z branżą związane jest ogromne zaplecze. Dzisiaj polskie hutnictwo reprezentuje potencjał wytwórczy, techniczny, technologiczny, posiada zaplecze intelektualne, badawcze. To jest jeden z argumentów, aby kibicować hutnictwu.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem