Aktualności

Odpowiedź Williego Smita, Członka Komitetu Zarządzającego, Wiceprezesa, Dyrektora Personalnego grupy ArcelorMittal na strajki w Europie oraz demonstrację w Londynie

08/12/2011

„ArcelorMittal szanuje prawo swoich pracowników do demonstracji. Jednakże, biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczną, zarząd firmy jest przekonany, iż strajki zapowiadane w kilku lokalizacjach w Europie, a także demonstracja w Londynie są bezcelowe. 

W świetle obecnej sytuacji ekonomicznej w Europie, ArcelorMittal podjął w ostatnich miesiącach decyzje o czasowym wyłączeniu kilku instalacji w Europie, a także był zmuszony na stałe wyłączyć część surowcową w Liege. Decyzje te były na bieżąco konsultowane w ramach dialogu społecznego prowadzonego z przedstawicielami związków zawodowych oraz z innymi osobami dotkniętymi skutkami tych decyzji.

Czasowe lub stałe zaprzestanie produkcji nie jest decyzją łatwą dla żadnej firmy. ArcelorMittal jest firmą hutniczą; naszym celem jest produkcja stali. Jednakże decyzje o wstrzymaniu produkcji stanowią odpowiedź na nadwyżkę zdolności produkcyjnych, z którą mamy obecnie do czynienia w Europie. 

Wiadomo, że Europa zmaga się z poważnymi ekonomicznymi wyzwaniami, o których codziennie donoszą pierwsze strony gazet. W związku z tym, że strefa euro znajduje się obecnie w okresie recesji jest prawdopodobne, że wzrost PKB w IV i I kw. będzie ujemny.

Myślenie, że taki stan rzeczy nie odbije się na europejskim przemyśle stalowym, jest nierealistyczne. Obecny popyt na stal w Europie w przybliżeniu sięga jedynie 75% stanu sprzed kryzysu i naszym zdaniem powrót do przedkryzysowych wartości nie nastąpi zbyt szybko. Ignorowanie rzeczywistości gospodarczej i dalsza produkcja stali, na którą nie ma nabywców, byłaby dla ArcelorMittal w dłuższej perspektywie znacznie bardziej szkodliwa.

Mamy dużo wiary w przyszłość europejskiego sektora stalowego, jednakże w obecnej sytuacji, w której musimy się zmierzyć dodatkowo z groźbą taniego importu z gospodarek rozwijających się, zmniejszony popyt na stal winien być zaspokajany przez nasze najbardziej konkurencyjne huty. Inne działania byłyby krótkowzroczne i niedobre z punktu widzenia strategii biznesowej.

Naszą strategią jest ochrona długofalowych interesów naszych hut w Europie i na świecie. Rozumiemy, że jest to trudne dla wszystkich zaangażowanych stron, ale poprzez stały dialog społeczny pracujemy nad zminimalizowaniem skutków tego stanu rzeczy w możliwie największym stopniu. Na przykład, tak jak informowaliśmy wcześniej, staramy się znaleźć rozwiązanie dla 581 pracowników, dotkniętych zamknięciem części surowcowej w Liege, co pozwoli uniknąć zwolnień.

Chcielibyśmy prosić wszystkich, aby mieli na uwadze trudną sytuację ekonomiczną w Europie i ze zrozumieniem odnieśli się do faktu, że decyzje te zostały podjęte przez koncern nie ze złej woli, ale w dobrze rozumianym interesie całej grupy. Ich podjęcie było konieczne dla utrzymania konkurencyjności i równowagi przedsiębiorstwa. Jednocześnie dokładamy wszelkich starań, aby na drodze dialogu społecznego minimalizować negatywny wpływ obecnej sytuacji na wszystkich naszych pracowników.” 

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem