Aktualności

Ogród w środku zimy – ArcelorMittal Poland zazielenił krakowskie mieszkania za #dobrepostanowienia

15/01/2018

Ponad 6000 krakowian odwiedziło Ogród Zimowy ArcelorMittal, który otworzyliśmy dla nich w ostatni weekend przed Nowohuckim Centrum Kultury. Wewnątrz ogrodu można było podziwiać wystawę roślin oczyszczających powietrze, czyli takich, które wychwytują z powietrza szkodliwe substancje.

Tłumy oblegały nasz Ogród Zimowy od 10 rano aż do późnych godzin wieczornych. Jedni przyszli, by dowiedzieć się jakie właściwości ma dracena, anturium uprawne, zielistka Sternberga, skrzydłokwiat czy złotowiec – rośliny rekomendowane przez NASA jako te, które najskuteczniej walczą z zanieczyszczeniami. Porad udzielał im ekspert Piotr Dobrzyński z Katedry Roślin Ozdobnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który przez dwa dni dyżurował w ogrodzie. Pomocą służyli też specjaliści z Floral Academy, którzy opowiadali jak w odpowiedni sposób dbać o te rośliny.

Każdy kto przyszedł do naszego Ogrodu Zimowego mógł złożyć #dobrepostanowienia związane z troską o środowisko naturalne, za które otrzymywał roślinkę oczyszczającą powietrze z gatunku hedera (bluszcz). Postanowienia krakowianie wrzucali do specjalnej skrzynki w ogrodzie lub publikowali na naszym fanpage z hasztagiem #dobrepostanowienia. Skrzynka pękała w szwach, a i na naszej facebookowej tablicy co chwilę pojawiały się deklaracje mieszkańców, którzy obiecali w tym roku dbać o środowisko. Najwięcej krakowian obiecało segregować śmieci, postawić na jazdę rowerem zamiast samochodu i rezygnację z jednorazowych toreb foliowych podczas robienia zakupów.

W sobotę i niedzielę każdemu odwiedzającemu ogród wręczyliśmy piękny bluszcz – rozdaliśmy aż blisko 5 000 roślinek! Dzięki temu krakowskie mieszkania zazieleniły się już zimą! Z kolei kwiaty oczyszczające powietrze z wystawy po wydarzeniu przekazaliśmy do Hospicjum św. Łazarza w Bieńczycach i Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski Dom Nadziei na os. Zgody w Nowej Hucie.

- Akcja, którą nazwaliśmy Ogród Zimowy ArcelorMittal zainaugurowała szereg działań, które chcemy podjąć, by wspólnie z mieszkańcami Krakowa walczyć o czyste powietrze w mieście - dla nas wszystkich - mówi Sylwia Winiarek, dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Lokalnego w ArcelorMittal Poland. – Widząc wagę problemu, jakim jest zanieczyszczenie środowiska, postanowiliśmy włączyć się w działania już prowadzone przez Urząd Miasta Krakowa – wesprzeć władze w realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Krakowa. Najważniejszym ogniwem tej walki jest świadomość mieszkańców, dlatego chcemy organizować takie wydarzenia, które pozwolą mieszkańcom dowiedzieć się, jakie są główne źródła zanieczyszczeń i co możemy wspólnie robić w celu ograniczenia negatywnych skutków zanieczyszczonego powietrza, pochodzących głównie z niskiej emisji – podkreśla.

ArcelorMittal Poland zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza i na fakt, że wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za poprawę jego jakości. – Zależy nam na ograniczeniu naszego wpływu na środowisko naturalne, nie tylko przez takie wydarzenia, ale przede wszystkim przez realne działania. Od 2004 roku w naszej hucie w Krakowie zredukowaliśmy emisje pyłowe o 90% inwestując przy tym 3 mld zł. Za 175 mln zł zmodernizowaliśmy wielki piec, a ostatnio zainwestowaliśmy m.in. w nowe okapy odpylające w stalowni i przemysłowe odkurzacze w koksowni – wylicza. Sylwia Winiarek. Kolejnym dużym przedsięwzięciem jest modernizacja elektrociepłowni w krakowskim oddziale, która pochłonie ponad 300 mln zł. 

W Ogrodzie Zimowym ArcelorMittal chcieliśmy pokazać mieszkańcom Krakowa, że każdy z nas ma wpływ na środowisko i że wspólnie możemy ograniczyć negatywne skutki zanieczyszczonego powietrza nawet przez drobne zmiany w swoim życiu.

Podczas towarzyszących akcji warsztatów z upcyklingu Karina Królak (dekoeko.pl), która jest m.in. projektantką biżuterii, w którą zdobią się takie gwiazdy jak np. Madonna pokazała mieszkańcom, że z plastikowych butelek, które uznajemy za śmieci mogą powstać np. przepiękne ozdoby na włosy. Na warsztatach pojawiły się całe rodziny, które wyszły z zajęć szczęśliwe i zainspirowane tym, że naprawdę mając tylko wyobraźnię można zrobić coś z niczego.

Olbrzymie zainteresowanie wzbudziły warsztaty z tworzenia ogrodów w szkle, które poprowadził bloger Wojciech Wardecki (w-ogrodzie.com). Już dwa dni przed warsztatami zabrakło miejsc na oba terminy. Nic dziwnego w końcu na warsztatach krakowianie tworzyli niesamowite ogrody z mchu, drewna, gałęzi czy szyszek w szkle! Każdy mógł zabrać swój ogród do domu.

Niemniej oblegane były warsztaty z dietetykami z Edukacji Żywieniowej. Chętni krakowianie mogli dowiedzieć się jak ważna jest odpowiednia dieta oczyszczająca. Udzielały także porad jak wybierać żywność: na co zwracać uwagę i co ograniczyć.

W drugim dniu w Ogrodzie Zimowym ArcelorMittal pojawili się ekodoradcy z Urzędu Miasta Krakowa, których krakowianie mogli zapytać o program wymiany starych pieców na ekologiczne.

Tysiące mieszkańców, którzy odwiedzili nasz ogród i złożyli dobre postanowienia to nadzieja na lepsze jutro dla Krakowa – jutro bez smogu! Oby udało się dotrzymać tych obietnic!

Wideorelacja na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=-H0e6T6wW5I&t=10s

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem