Aktualności

Ogrody dla Nowej Huty

18/08/2016

ArcelorMittal Poland od początku wspiera projekt, dzięki któremu powstało już 10 nowych terenów zielonych dla mieszkańców Nowej Huty. Teraz  przybędą dwa kolejne.

W tym roku szansę na odnowienie zieleni, w  ramach 6. edycji projektu Ogrody Nowej Huty, zyskali mieszkańcy osiedli Złotej Jesieni i Sportowego. Trwają prace nad projektami nowych ogrodów w osiedlu Złotej Jesieni, w sąsiedztwie bloków 11a i 11b oraz na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w os. Sportowym 28. Propozycje te zyskały najwięcej sympatii w oczach jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele rad dzielnic nowohuckich i partnerów projektu: ArcelorMittal Poland i, dołączającego w tym roku do współpracy, Zarządu Zieleni Miejskiej.
Oba tereny, choć są bardzo różne, mają potencjał i dzięki projektowi zyskują szansę na zupełnie nowy wygląd. Teren w osiedlu Złotej Jesieni został zgłoszony przez grupę aktywnych mieszkańców, którzy od paru lat porządkują swoje miejsce zamieszkania. Własnymi siłami wyremontowali  już klatkę schodową, rozpoczęli również porządkowanie terenu zieleni. Z roślin, pozyskanych z wymiany surowców wtórych, powstał już niewielki ogródek. Teren, który będzie tworzony w ramach projektu Ogrody Nowej Huty, ma służyć do rekreacji i integracji mieszkańców dwóch bloków.

Teren przy Zespole Szkół Specjalnych nr 14 w osiedlu Sportowym 28 zgłosili wspólnie nauczyciele, uczniowie szkoły wraz z mieszkańcami osiedla. Choć jest już ładnie urządzony i zadbany, mają oni jeszcze wiele pomysłów na to, by jeszcze bardziej go rozwinąć. Planowany ogród ma mieć charakter edukacyjno - rekreacyjny. Wiosną i jesienią korzystać z niego będą zarówno uczniowie szkoły, w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, jak również mieszkańcy os. Sportowego, w godzinach popołudniowych i w dniach wolnych od zajęć szkolnych.
W obu lokalizacjach trwają intensywne konsultacje na temat przyszłego wyglądu ogrodów. Wykwalifikowani pracownicy Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, który jest koordynatorem projektu, przygotują profesjonalny plan ogrodu i wskazówki dotyczące jego pielęgnacji.
Prace w terenie związane z nasadzeniami roślin, w których uczestniczą mieszkańcy, rozpoczną się już we wrześniu.
Projekt Ogrody Nowej Huty realizowany jest od 2011 roku. Od tego czasu udało się w różnych miejscach Nowej Huty stworzyć 10 ogrodów społecznych, służących mieszkańcom. W tym roku powstaną kolejne dwa. – To kolejny krok w tworzeniu zielonej przestrzeni, przyjaznej dla mieszkańców, w którym uczestniczy nasza firma. Każda edycja „Ogrodów Nowej Huty” wzbogaca dzielnicę o dwa nowe lub uporządkowane tereny zielone. Tereny nie tyle publiczne, co lokalnie intymne. Projekt łączy troskę o poprawę zieleni w Nowej Hucie z integracją społeczności lokalnej, poprawę życia z identyfikacją z miejscem zamieszkania – podkreśla Karolina Muza z Biura Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem