Aktualności

Oświadczenie ArcelorMittal Poland ws. wstępnych wyników kontroli WIOŚ w krakowskiej hucie

15/02/2017

W sobotę 11 lutego w krakowskiej hucie doszło do emisji niezorganizowanej (czyli pozakominowej) znad hali stalowni.

Spaliny powstające w procesie produkcji stali odprowadzane są bezpośrednio znad konwertora (urządzenie do produkcji stali) i trafiają do mokrej oczyszczalni. W sobotę niskie temperatury spowodowały zamarznięcie rury odpływowej stanowiącej część tej instalacji. System odpylania pracował, ale ilość odpylanych spalin zmniejszyła się o ok. 30 proc. Większość pyłów została skierowana do oczyszczalni, ale niestety część z nich trafiła do atmosfery - doszło do emisji niezorganizowanej znad hali stalowni. Nasi pracownicy niezwłocznie zatrzymali konwertor. O zdarzeniu poinformowaliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. Jeszcze w sobotę w hucie pojawili się inspektorzy WIOŚ. Emisja pyłowa, do której doszło, została oszacowana na ok. 18 kg. Głównym składnikiem pyłu były tlenki żelaza i tlenki wapnia.

Jeszcze w sobotę usterka została usunięta, a konwertor uruchomiony ponownie; obecnie instalacja pracuje normalnie. 

„Rozbłyski” nad Nową Hutą w ślad za publikacją rmf24.pl

W poniedziałek 13 lutego RMF FM opublikowało nagrania „rozbłysków” nad Nową Hutą. Termin opublikowania materiału sugerował, że rozbłyski te mają związek z sobotnim zdarzeniem w krakowskiej hucie. W rzeczywistości zdjęcia zostały wykonane wcześniej i nie należy ich łączyć z emisją z soboty.

ArcelorMittal Poland zwrócił się do RMF o udostępnienie nagrań w lepszej rozdzielczości, bez efektu „time lapse”(czyli znaczącego przyspieszenia). Niestety stacja inną wersją materiałów nie dysponuje. Specjaliści krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland wielokrotnie obejrzeli nagrania zarejestrowane z Kopca Kościuszki. Ze względu na niską jakość nagrań trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest źródłem sfilmowanych „rozbłysków”. Według specjalistów krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland efekt „rozbłysków” może być widoczny w trakcie procesu wylewania żużla. Proces ten występuje w zakładzie od momentu jego powstania i jest on zapisany w pozwoleniach zintegrowanych dla poszczególnych instalacji. Wylewanie żużla odbywa się całą dobę, nie tylko w nocy.

ArcelorMittal Poland od roku 2004 w krakowskiej hucie zainwestował już ponad 3 mld zł. Te projekty i wyłączenia instalacji przełożyły się na znaczące obniżenie emisji pyłowej z zakładu. Emisja z roku 2016 stanowiła jedynie 10 proc. emisji z roku 2004.  

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem