Aktualności

Pierwsza setka stojaków rowerowych ze starych kopciuchów służy krakowianom. Wkrótce pojawią się kolejne

27/12/2018

Krakowscy uczniowie korzystają już z ponad 100 stojaków rowerowych, które powstały ze starych pieców węglowych, przetopionych w hucie ArcelorMittal Poland

w Krakowie. Złomowane piece, likwidowane dzięki dofinansowaniu z krakowskiego magistratu, były gromadzone w hucie przez cały rok. ArcelorMittal Poland zakończył montaż pierwszej partii stojaków rowerowych przy szkołach, jednak nadal zbiera stare paleniska, z których – po przetopieniu w hutniczych konwertorach – wyprodukuje kolejne podpory do rowerów. W przyszłym roku staną przy krakowskich ulicach, przyczyniając się do rozwoju infrastruktury rowerowej, a ta z kolei do ograniczenia smogu.

Pierwsza setka stojaków rowerowych, których wygląd nawiązuje do krakowskich Sukiennic, już służy uczniom 20 szkół. Prowadzony przez ArcelorMittal Poland program Jutro bez smogu, zachęca mieszkańców Krakowa do wymiany starych pieców, które jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, są źródłem ponad połowy (52 proc.) emisji pyłu zawieszonego PM10 do środowiska. Jednocześnie – dzięki recyklingowi stali z nieekologicznych kopciuchów – krakowska huta promuje transport rowerowy, którego upowszechnianie również pozytywnie wpłynie na jakość powietrza.

- Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zgromadziliśmy złom z około 600 pieców. Do przetopienia trafiły zarówno stare kotły, jak i żelazne drzwiczki od pieców kaflowych. Ze złomu czyli zdemontowanych kopciuchów wyprodukowaliśmy stal, a z niej stojaki rowerowe. Stal można poddawać recyklingowi w nieskończoność, więc dokonaliśmy metamorfozy zużytych palenisk, zamieniając je w pożyteczne i sprzyjające poprawie jakości powietrza stojaki, zachęcające uczniów do korzystania z rowerów – wyjaśnia Sylwia Winiarek rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

Zarówno szkoły, do których trafiły podpory do rowerów, jak i sam projekt stojaka mieszkańcy Krakowa wybrali w internetowych głosowaniach. Do konkursu, w którym wyłoniono zwycięski projekt stojaka, zgłoszono blisko 200 prac. W sumie w głosowaniach przeprowadzonych przez ArcelorMittal Poland w ramach programu Jutro bez smogu, wzięło udział ponad 20 tysięcy krakowian.

ArcelorMittal Poland wypłaca też mieszkańcom Krakowa, którzy wymieniają źródło ciepła na ekologiczne, bonus finansowy jako zachętę do likwidacji przestarzałych pieców. 150 złotych to forma dodatkowej nagrody dla wszystkich, którzy zdecydowali się skorzystać z dofinansowania Urzędu Miasta Krakowa w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i wymienić stary piec. W 2018 roku z bonusów ufundowanych przez właściciela krakowskiej huty skorzystało już ponad 800 osób.

Z wyliczeń krakowskiego magistratu – który jako pierwszy w Polsce postanowił wyeliminować w całym mieście wszystkie piece na paliwa stałe – wynika, że w Krakowie do likwidacji pozostało jeszcze 5,7 tys. kopciuchów. W ostatnich trzech latach zdemontowano aż 18 tys. wyeksploatowanych palenisk, które zastąpiono bardziej ekologicznymi, głównie gazowymi, systemami ogrzewania. Termin obowiązkowej wymiany źródeł ciepła w Krakowie mija 1 września przyszłego roku, kiedy wejdzie w życie tzw. uchwała antysmogowa. Od jesieni 2019 roku w mieście nie można będzie palić węglem ani drewnem.

ArcelorMittal Poland od 2004 roku, czyli od kiedy jest właścicielem krakowskiej huty, przeznaczył już ponad 3 mld złotych na modernizację tego oddziału. Dzięki zrealizowanym inwestycjom, głównie projektom środowiskowym, zredukowano emisje pyłów aż o 90 proc. w porównaniu z rokiem 2004. Również obecnie na terenie krakowskiej huty trwa warta ponad 300 mln złotych modernizacja elektrociepłowni TAMEH POLSKA (wspólny projekt grupy ArcelorMittal i spółki TAURON Polska Energia S.A). W wyniku prowadzonych prac zakład rezygnuje z węgla, co pozwoli ograniczyć emisje m.in. pyłu o 90 proc. rocznie. W krakowskiej hucie trwają też intensywne przygotowania do modernizacji stalowni.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem