Aktualności

Płomienie zabrały im dom. Zdzieszowicka koksownia ArcelorMittal Poland pomaga im go odzyskać

13/12/2018

Ogień strawił wszystko, co posiadali. W środku nocy zabrał im dach nad głową, ale nie nadzieję i wiarę w ludzi. Pod koniec listopada 19 mieszkańców budynku socjalnego przy ul. Nowej w Zdzieszowicach straciło swój dom w pożarze. Dzięki mobilizacji dobrych ludzi mają szansę na nowe mieszkania. W pomoc zaangażowała się burmistrz Zdzieszowic, lokalne stowarzyszenia i szkoły. Wsparcia poszkodowanym mieszkańcom udzieliła też firma ArcelorMittal Poland - właściciel zdzieszowickiej koksowni, która na urządzenie nowych mieszkań dla nich przeznaczyła 50 000 zł.

Dramat 19 osób, wśród których była matka z trójką dzieci, rozegrał się w nocy. Pożar szybko rozprzestrzeniał się po budynku i mieszkańcy musieli uciekać natychmiast – nie mieli czasu zabrać ze sobą nawet kurtek czy butów. Musieli ratować swoje życie. Niszczące płomienie, które w mgnieniu oka strawiły budynek, gasiło aż 15 zastępów straży pożarnej.

Z miejsca, w którym mieszkali zostały zgliszcza, a w nich pogrzebane ubrania, książki, dokumenty. Ale tliła się nadzieja. Natychmiast pojawili się chętni, by pomóc potrzebującym. Na początek Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zdzieszowicach zorganizował zbiórkę ciepłych ubrań, butów, środków higienicznych i przyborów szkolnych dla dzieci. Stowarzyszenie Pszczółka Maja - zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych osób. Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i pomagali na tyle, na ile mogli.

- Ze strony gminy zapewniliśmy poszkodowanym mieszkania, łóżka polowe i koce, ciepłe posiłki i zasiłki celowe na pierwsze potrzeby. Zadbaliśmy też o pomoc psychologiczną, która po tej traumie była im bardzo potrzebna – wyjaśnia Sybila Zimerman, burmistrz Zdzieszowic. - Jednak jest to kropla w morzu ich potrzeb. Tym ludziom potrzebne jest praktycznie wszystko, dlatego zwróciliśmy się do firmy ArcelorMittal Poland, właściciela największego zakładu pracy w naszej gminie, z prośbą o wsparcie tych potrzebujących mieszkańców – podkreśla burmistrz Zimerman.

Na odzew nie trzeba było długo czekać – odpowiedź mogła być tylko jedna: pomożemy. 

- Tych ludzi spotkała wielka tragedia, bo z dnia na dzień zostali pozbawieni całego dobytku. Są naszymi sąsiadami, mieszkamy w tym samym mieście, nie mogliśmy pozostawić ich w tej sytuacji bez pomocy. Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland błyskawicznie zareagował na prośbę pani burmistrz Zimerman, która sama udzieliła tym mieszkańcom pierwszego wsparcia. Nie wahał się nawet przez chwilę - mówi Czesław Sikorski, członek zarządu, dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu i projektów specjalnych w ArcelorMittal Poland. – Mamy ogromną nadzieję, że przekazana kwota 50 000 zł będzie istotną cegiełką na nowe, solidne i bezpieczne mieszkania dla tych 19 mieszkańców – dodaje.

Budynek socjalny spłonął doszczętnie i nie ma szans, by go wyremontować. Fundusze od ArcelorMittal Poland zostaną więc przeznaczone m.in. na przystosowanie nowych lokali do zamieszkania, żywność i świąteczne zakupy.

W pomoc dla poszkodowanych mieszkańców włączyli się również wolontariusze ArcelorMittal Poland działający w lokalnych stowarzyszeniach. Przekazywali informację dalej, nagłaśniali prośbę o wsparcie.

Dla 19 mieszkańców budynku przy ul. Nowej nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą inne niż zwykle, ale dzięki pomocy i wsparciu wszystkich zaangażowanych osób, nie muszą być smutne. - Jak co roku gmina Zdzieszowice, przy wsparciu zdzieszowickiej koksowni ArcelorMittal Poland i innych firm z regionu, będzie organizowała Wigilię dla osób samotnych, w której wezmą udział w tym roku również mieszkańcy poszkodowani w wyniku listopadowego pożaru. Będą mogli spędzić ten czas wśród serdecznych i pełnych empatii ludzi - mówi Karolina Muza-Adamiec, szef Biura Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland.

Cały czas można również przekazywać mieszkańcom ciepłe ubrania, buty czy środki czystości zostawiając je w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Nowej 3 i Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Piastów 20 lub wpłacić darowiznę na numer konta: 11 1050 1504 1000 0090 3044 6026 (Stowarzyszenie Pszczółka Maja, ul. Zielona 19a, 47-330 Zdzieszowice) z dopiskiem „Darowizna – dla pogorzelców”. Pomoc udzielona potrzebującym zawsze wraca.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem