Aktualności

Podpisanie listu intencyjnego z Zespołem Szkół Technicznych i Zawodowych w Świętochłowicach

16/03/2023

16 marca 2023 r. w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach spotkali się przedstawiciele koncernu ArcelorMittal Poland, którego jeden z oddziałów mieści się właśnie w Świętochłowicach oraz dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych - placówki kształcącej fachowców w szkole branżowej oraz technikum. Strony podpisały uroczyście list intencyjny wyrażający wolę współpracy środowiska szkolnego z przemysłem.

Celem tego przedsięwzięcia jest kształcenie zawodowe młodzieży na potrzeby lokalnego rynku pracy. Strony porozumienia nawiązują długoterminową współpracę w kwestii praktycznej nauki zawodu elektromechanika - uczniowie ZSTiZ będą mieli możliwość przygotowania zawodowego w świętochłowickim zakładzie ArcelorMittal Poland. Praktyczna nauka zawodu organizowana będzie przez ArcelorMittal jako pracodawcę, który zawrze z młodocianymi umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Zapisy umowy stanowią, że uczniowie drugiej i trzeciej klasy szkoły branżowej będą realizowali praktyczną naukę w świętochłowickim zakładzie dwa dni w tygodniu.

  • Dzisiejsze wydarzenie to dopięcie prac, które trwały od kilku lat. Podjęcie współpracy pomiędzy szkołą a działającym nieopodal prężnym zakładem ma swój formalny wymiar. Liczę na to, że będzie on zaczątkiem czegoś większego, a profilem kształcenia zainteresują się młodzi ludzie nie tylko ze Świętochłowic, lecz także okolicznych miast. Elektromechanika to obiecujący kierunek. W połączeniu z praktyką prowadzoną pod okiem profesjonalistów z branży będzie on zapewne konkurencyjny i atrakcyjny dla uczniów - mówi Prezydent Miasta Świętochłowice, Daniel Beger.

- Hutnictwo to branża o wielowiekowej tradycji, ale jednocześnie branża, przed którą rysuje się dobra przyszłość. Turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne, zrównoważony transport i nowoczesne budownictwo – wszędzie tam wykorzystywana jest stal – mówi Marek Adamczyk, dyrektor świętochłowickiego oddziału ArcelorMittal Poland. – Dlatego już teraz myślimy o zawodach, które będą nam potrzebne w przyszłości, a elektromechanik z pewnością do nich należy. Jako największa firma stalowa w Polsce i część międzynarodowej grupy ArcelorMittal mamy młodym adeptom hutnictwa wiele do zaoferowania – dodaje.

Chciałbym serdecznie podziękować firmie ArcelorMittal Poland S.A. za udzielenie wsparcia finansowego, które w całości zostanie przeznaczone na dalszy rozwój, naukę oraz poszerzanie zawodowych horyzontów naszych uczniów. Uczniowie będą mogli czerpać wiedzę z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, korzystać z dodatkowych szkoleń zawodowych, a także zdobywać doświadczenie, które w przyszłości z pewnością zostanie wykorzystane w wyuczonym zawodzie. Umowa, którą mogą podpisać uczniowie z firmą, to niebywała szansa dla wielu z nich na zdobycie doświadczenia, tak dziś ważnego na ścieżce zawodowej - mówi Paweł Łata, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych im. A. Świdra w Świętochłowicach.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem