Aktualności

Portishead w postindustrialnym wymiarze

28/06/2013

Półtorej godziny z angielskimi muzykami zespołu Portishead w Krakowie, 25 czerwca, w hali ocynowni ArcelorMittal Poland było jednym z najbardziej efektownych momentów w całej dotychczasowej historii festiwalu Sacrum Profanum.

Kiedy na scenie pojawiło się siedmiu muzyków tworzących koncertową wersję Portishead, przywitał ich okrzyk zachwytu tłumnie zgromadzonej widowni. Gitarzysta Adrian Utley, stał z lewej strony, obsługujący gramofony i perkusjonalia Geoff Barrow znajdował się z tyłu, a pośrodku - wokalistka Beth Gibbons, jak zwykle w niedbałym dresie. Za muzykami umieszczono gigantyczny ekran, na którym przez cały czas trwania koncertu widać było sylwetki poszczególnych członków zespołu lub dostosowane do muzyki animacje.

Dramaturgię występu budowało przeplatanie dawnych piosenek z nowszymi. Półtorej godziny koncertu minęło błyskawicznie. Urok muzyki Portishead sprawił, że wszyscy uczestnicy koncertu na ten czas przenieśli się nie tylko za sprawą postindustrialnej scenerii, ale i bogatej w emocje muzyki, w inny wymiar.

Koncert Portishead był mocną odsłoną tegorocznego festiwalu Sacrum Profanum, który odbędzie się w Krakowie od 15 do  22 września. To jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Krakowski festiwal prezentuje muzykę najnowszą. Stawia sobie za cel zacieranie granic pomiędzy muzyką współczesną, traktowaną nierzadko, jako trudną i niezrozumiałą, a zdobyczami ambitnej sceny rozrywkowo-eksperymentalnej.

Sławę i znakomity odbiór wśród festiwalowych słuchaczy festiwalowe koncerty zawdzięczają również niezwykłej scenerii - te największe odbywają się we wnętrzu dawnej hali produkcyjnej krakowskiej huty, która jednorazowo mieści około 4 tys. widownię. To w niej odbędą się koncerty inaugurujące i zamykające wrześniową edycję Sacrum Profanum.

Znów klasyka będzie mieszać się z rockiem, ambientem i popem, a w roli głównej zabrzmi muzyka stworzona przez największych artystów naszych czasów: Franka Zappę, Briana Eno, Laurie Anderson czy Aphex Twina.

Na inaugurację (15 września) zaplanowano  koncert  TRANCE/PULSE. Będzie to trzygodzinna podróż w odczytaną na nowo przez współczesnych muzyków  przeszłość i wyprawa w daleką przyszłość muzyki.

Podczas koncertu „The Yellow Shark/Greggery Peccary and Other Persuasions”, 21 września br. w wykonaniu Ensemble Modern, zabrzmią kompozycje Franka Zappy,

Po ogromnym sukcesie zeszłorocznego koncertu Polish Icons, nagrodzonego m.in. tytułem Kulturalnego Odlotu w plebiscycie Gazety Wyborczej, w tym roku fanów Sacrum Profanum czeka druga odsłona projektu. Jej bohaterem będzie Witold Lutosławski. Na scenie w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, 22 września br. z utworami mistrza zmierzą się artyści związani m.in. z kultowymi wytwórniami płytowymi Ninja Tune i WARP: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel, a także AUKSO Orchestra pod batutą Marka Mosia. Program zostanie oparty na dwóch utworach Witolda Lutosławskiego: Muzyka żałobna (1954-58) oraz Preludia i fuga (1970 -72).

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem