Aktualności

Poszerzamy asortyment krakowskiej huty o innowacyjne produkty

22/02/2018

W połowie roku rozpocznie się kolejny etap realizacji projektów w krakowskiej hucie. W ocynkowni zostanie uruchomiona linia do nakładania powłok organicznych (czyli lakieru) na blachę, a w stalowni będzie kontynuowany nowy, pilotażowy projekt badawczo-rozwojowy, niezbędny do produkcji stali elektrotechnicznych nowej generacji. Projekty te mają pomóc w nadążaniu za potrzebami klientów polskiego przemysłu stalowego. Ich wartość to kilkaset milionów złotych.

Pierwsze prace nad budową linii powlekania organicznego blach rozpoczną się w czerwcu. Tzw. linia „combi” to nowoczesna instalacja, która oprócz produkowanej do tej pory blachy ocynkowanej używanej m.in. w profilach okiennych czy elementach konstrukcyjnych, pozwoli wytwarzać także blachę lakierowaną. Do tej pory jej jedynym producentem był zakład ArcelorMittal Poland w Świętochłowicach.  

Odpowiedź na potrzebę rynku

- W krakowskiej hucie pierwszy krąg lakierowanej blachy planujemy wyprodukować już w pierwszym kwartale 2019 roku. Tego rodzaju blacha używana jest do produkcji m.in. paneli elewacyjnych i pokryć dachowych. Zapotrzebowanie na blachodachówkę obserwujemy nie tylko na rynku lokalnym, ale i rynkach sąsiednich państw - wyjaśnia Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes Zarządu ArcelorMittal Poland.

Nowoczesna linia powlekania, po jej uruchomieniu w Krakowie, będzie mogła produkować 220 tys. ton blachy powlekanej na rok (44 mln mkw). Z tej ilości można wykonać pokrycia dachowe dla 220 000 średniej wielkości domków jednorodzinnych.

Stal nowej generacji – projekt badawczo-rozwojowy

Pracownicy krakowskiego oddziału wraz z Instytutem Metalurgii Żelaza w Gliwicach prowadzą prace badawczo-rozwojowe dotyczące wytworzenia nowego gatunku stali. ArcelorMittal Poland podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w celu współfinansowania projektu badawczo-rozwojowego ("B+R”) zatytułowanego: „Innowacyjna stal wysokokrzemowa z regulowaną niską zawartością zanieczyszczeń i wtrąceń niemetalicznych o kontrolowanej morfologii oraz odpowiednim poziomie inhibitora AlN z przeznaczeniem na wysokojakościowe blachy transformatorowe”. W ramach tego projektu zostanie opracowana nowej generacji stal transformatorowa, która dotychczas nie była produkowana w Polsce.

Projekt ten pozwoli na wytapianie i próżniową obróbkę pozapiecową stali wysokokrzemowej. Gdy ten pilotażowy projekt badawczo-rozwojowy wdrożymy z powodzeniem, nowej generacji stal elektrotechniczna będzie odgazowywana w komorach próżniowych i dzięki osiąganym w ten sposób parametrom wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości blach transformatorowych. Ich użycie pozwoli na wydajniejszą pracę transformatorów i niższą emisję hałasu.

Inwestujemy w innowacyjne i o wysokiej wartości wyroby nie tylko, by rozszerzyć ofertę naszych produktów, ale głównie dlatego, że dają one nam większą szansę przetrwania na globalnym rynku stali - wyjaśnia Sanjay Samaddar, prezes Zarządu ArcelorMittal Poland. – Czwarty okres rozliczeniowy europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS) jest dla nas powodem do poważnych obaw. Stajemy przed koniecznością zakupu praw do emisji CO2, których wartość po roku 2020 może sięgać nawet 30 euro za tonę, a nasi konkurenci spoza Europy będą wolni od tych wydatków. To realnie zagraża konkurencyjności europejskiego hutnictwa. Właśnie dlatego próbujemy
tę konkurencyjność utrzymać dzięki takim strategicznym projektom jak te w krakowskiej hucie
– dodaje.

Budowa linii powlekania organicznego i instalacji próżniowego odgazowania stali to już kolejny etap realizowanych projektów w krakowskim oddziale. Pierwszy (w latach 2007-2014), wart ponad 2,5 mld zł objął budowę walcowni gorącej, modernizację walcowni zimnej i koksowni, a także zmianę w sposobie transportu surówki żelaza z wielkiego pieca do stalowni (otwarte kadzie zastąpiono kadziami zamkniętymi, co pozwoliło ograniczyć emisję gazów cieplarnianych).

Drugi etap rozpoczął się w 2015 roku i pochłonął ponad 500 mln zł. W ramach tej kwoty ArcelorMittal Poland wyremontował jedyny wielki piec w oddziale oraz konwertor tlenowy. Firma zwiększyła także zdolności produkcyjne walcowni gorącej o 0,9 mln ton rocznie i zbudowała nową linię ocynkowania – o zdolnościach 0,4 mln ton rocznie.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem