Aktualności

Q22 - nowy wieżowiec w sercu Warszawy

30/07/2015

Huta ArcelorMittal Warszawa dostarczyła 2000 ton prętów żebrowanych na budowę nowego 155-metrowego biurowca Q22

Q na znak jakości 

Na rogu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej rośnie wieżowiec Q22. Będzie miał docelowo 155 m wysokości i 50 tysięcy m² powierzchni biurowej. Huta ArcelorMittal Warszawa w partnerstwie z producentem zbrojeń – firmą Stalservice dostarczyła na budowę tego obiektu 2000 ton prętów żebrowanych o średnicach od 16 do  32 mm.

"Q" w nazwie wieżowca nawiązuje do słowa „quality", czyli jakość, a także „quartz", bo kształt obiektu przypomina ułamany kryształ kwarcu.

Recykling przede wszystkim

Q22 powstaje na miejscu dawnego hotelu Mercure. Podczas jego rozbiórki wszystkie materiały poddano recyklingowi , dzięki czemu uzyskano 1500 ton stali  oraz 2 5000 ton betonowego  kruszywa.

Budowa wieżowca rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku, planowany termin ukończenia inwestycji to I kwartał 2016 roku, a szacunkowa wartość -  500 mln zł. W sumie budowa  Q22 pochłonie 7000 ton stali.

W pełni przeszklona elewacja budynku zostanie wykonana z trójszybowych paneli, przez  które będzie można podziwiać panoramę Warszawy. Gwarantują one także dobrą izolację termiczną i akustyczną. Centralna część budynku ze skośnie  przeszklonym dachem to miejsce, gdzie zostaną umieszczone nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne przechwytujące energię słoneczną. Q22 otrzymał certyfikat BREEAM Interim Excellent (BREEAM  to podstawowa metoda oceny środowiskowej obiektów budowlanych).

Q22 rośnie w górę w tempie jednego piętra tygodniowo. To efekt działań 300 pracowników, zatrudnionych na budowie. W sierpniu budynek powinien osiągnąć swoją docelową wysokość 155 metrów. Potem urośnie jeszcze bardziej: na dachu budynku zamontowana zostanie bowiem 40-metrowa iglica, która podniesie łączną wysokość biurowca do 195 m kw.

Biznes i rozrywka

Budynek został zaprojektowany na cele biurowe, ale nie tylko. W Q22 znajdą się także: klub fitness, przestrzenie handlowe, kilka restauracji oraz pięciopoziomowy parking podziemny.

Współpraca: Ewa Karpińska, ArcelorMittal Warszawa

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem