Aktualności

Razem z SITPH uczciliśmy 45. rocznicę rozpoczęcia produkcji w Hucie Katowice

29/11/2021

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego (SITPH) w Dąbrowie Górniczej z okazji 45. rocznicy uruchomienia produkcji w Hucie Katowice zorganizowało konferencję, która odbyła się 26 listopada br. Wśród zaproszonych gości znaleźli się byli i obecni pracownicy huty, również kierownicy i dyrektorzy. Patronat nad wydarzeniem, które miało miejsce w gościnnych progach Akademii WSB, objął prezes zarządu ArcelorMittal Poland, Sanjay Samaddar.

W latach 70. do Dąbrowy Górniczej zjechali młodzi ludzie z Pomorza, Dolnego Śląska, Podlasia… Od Lublina i od Tatr. Do Dąbrowy, bo to tutaj miała powstać największa polska huta stali – jak mówią słowa piosenki –„wszystkich polskich hut królowa”.

57 miesięcy – tyle trwała budowa Huty Katowice od chwili zatwierdzenia projektu do czasu pierwszego wytopu stali. 2 grudnia 1976 roku rozpalono wielki piec nr 1. Dzień później, 3 grudnia – dokonano pierwszego spustu surówki – pierwsze 30 ton. W tym roku mija 45 lat od tych wydarzeń, a huta w Dąbrowie Górniczej wciąż produkuje stal, od roku 2004 będąc częścią międzynarodowego koncernu - ArcelorMittal.

- Dzisiaj świętujemy 45. rocznicę uruchomienia produkcji w Hucie Katowice. Wielu z uczestników konferencji brało w tym olbrzymim przedsięwzięciu bezpośredni udział, wielu podejmowało pracę w hucie w latach późniejszych, wielu z nas przez dekady ją wspierało. Wszystkich nas łączy hutnictwo – nie tylko jako zawód, ale także jako pasja. Jestem niezmiernie dumny z tego, że długie lata byłem pracownikiem mojej huty, szkoliłem naszych następców i że w ramach SITPH mogę dalej pracować na rzecz hutniczej społeczności. Wszystkim, którzy zechcieli uczcić z nami jubileusz, dziękuję za uczestnictwo w tym wydarzeniu, za wspomnienia i sentymentalną podróż w czasie – powiedział Włodzimierz Bednarski, prezes dąbrowskiego oddziału SITPH.

- Budowa Huty Katowice to było wielkie przedsięwzięcie gospodarcze i logistyczne, gdzie oczy całego kraju były zwrócone na Dąbrowę Górniczą. To był potężny impuls do rozwoju naszego miasta. Huta to matka-żywicielka, jak często wśród dąbrowian powtarzamy. Nie znam rodziny w Dąbrowie, która nie byłaby związana z Hutą Katowice. To pokazuje jej wpływ na całą społeczność lokalną oraz nasz region - podkreślił Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak.

- Im jesteśmy starsi, tym cenniejsze są dobre wspomnienia. Mamy prawo, ale i obowiązek sprawić, aby te wspomnienia o naszym życiu i naszej pracy zostały przekazane kolejnym pokoleniom. Bądźcie zdrowi! – napisał do zgromadzonych Zbigniew Szałajda, który przez 6 lat był dyrektorem naczelnym Huty Katowice.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy bezpośrednio lub pośrednio byli w budowę Huty Katowice zaangażowani, tym którzy ją uruchamiali, dbali o inwestycje, o rozwój zakładu i o jego pracowników. W ArcelorMittal Poland wysoko cenimy te osiągnięcia  i chcemy kontynuować produkcję stali w Polsce i w Dąbrowie Górniczej. Dowodem na to są inwestycje przekraczające 8,5 mld zł, które zrealizowaliśmy od czasu prywatyzacji –zaznaczył Sanjay Samaddar, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem