Aktualności

Rozruch wielkiego pieca w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland już na finiszu

11/08/2016

Jedyny pracujący w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland wielki piec przeszedł niedawno remont generalny. Po trzymiesięcznym postoju, wieczorem 31 lipca  piec został „zadmuchany”, czyli rozpalony. Obecnie kończy się faza rozruchu jednostki, co oznacza, że dochodzi ona do swoich normalnych parametrów produkcyjnych.

Wielki piec w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland został zatrzymany do remontu z końcem kwietnia. Jego ponowne uruchomienie nastąpiło 31 lipca, a pierwszy spust surówki żelaza miał miejsce 2 sierpnia. 3 sierpnia rano odlano pierwszy slab (półprodukt), który trafił do dalszego przerobu w walcowni gorącej. Od 3 sierpnia pracuje znów cała część surowcowa krakowskiej huty. Rozruch wielkiego pieca dobiega końca, co oznacza, że piec osiąga  już swoje normalne parametry produkcyjne.

Wielki piec to instalacja, która pracuje 24 godziny na dobę. Po rozpaleniu nie może zostać zatrzymana. - Średni czas życia wielkich pieców to ok. 20 lat. Po tym czasie należy wymienić wyłożenie węglowe „gara”, czyli wnętrza pieca, które zużywa się podczas eksploatacji. W tym celu należy piec wygasić, a następnie usunąć pozostałości surówki żelaza w postaci płynnej i stałej. Tę ostatnią operację hutnicy w swoim żargonie nazywają „strzelaniem wilka”, gdyż odbywa się ona przy użyciu materiałów wybuchowych – tłumaczy Gabriel Gilis, kierownik remontu wielkiego pieca.

W krakowskim wielkim piecu podczas remontu wymieniono bloki węglowe, a także zainstalowano nowe chłodnice i nowe zestawy dyszowe, przez które podawany jest tzw. gorący dmuch, czyli powietrze o temperaturze przekraczającej 1100 st. C.

Modernizacja pieca ma też aspekt ekologiczny. Remont instalacji znacznie ograniczył jej wpływ na środowisko. Dzięki modernizacji elektrofiltrów jednostka już teraz spełnia normy emisji do powietrza, które wchodzą w życie jesienią 2018 roku. Dzięki nowemu zamkniętemu układowi chłodzenia huta nie będzie już pobierała wody z Wisły na potrzeby chłodzenia wielkiego pieca, a modernizacja i wymiana nagrzewnic pozwoli osiągnąć  wyższą temperaturę gorącego dmuchu, co z kolei  przełoży się na mniejsze zużycie koksu.

- Dzięki modernizacji, której koszt przekroczył 175 mln złotych, wielki piec będzie mógł pracować przez kolejnych 20 lat. To dobra wiadomość nie tylko dla krakowskich hutników, ale także dla firm z nami kooperujących, bo według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Stali (Eurofer), na jedno miejsce pracy w hutnictwie przypadają cztery miejsca w branżach z nim spokrewnionych – mówi Grzegorz Maracha, dyrektor krakowskiej huty. - Ekologiczne aspekty tej inwestycji to zaś najlepszy dowód na to, że ArcelorMittal Poland przywiązuje dużą wagę do ograniczania wpływu swojej działalności na środowisko – dodaje.

Trzymiesięczny postój całej części surowcowej krakowskiego oddziału (w ślad za wielkim piecem z końcem kwietnia zatrzymana została również stalownia konwertorowa i linia ciągłego odlewania stali) nie znalazł odzwierciedlenia w wynikach pomiarów pyłu zawieszonego (PM10) na stacjach monitoringowych WIOŚ.

- Mimo że w tym czasie nie miały miejsca żadne emisje pyłowe ani z wielkiego pieca, ani ze stalowni, wartości odnotowane na tych stacjach są porównywalne z wartościami z tego samego okresu w roku 2015 i 2014, kiedy huta pracowała w pełnym cyklu  produkcyjnym  –  wyjaśnia Jolanta Zawitkowska, specjalista ochrony środowiska i Eko-Ambasador ArcelorMittal Poland.

Projekt dofinansowany przez NFOŚiGW

Lp.

Tytuł przedsięwzięcia

Wartość przedsięwzięcia

Pożyczka NFOŚiGW

1

"Modernizacja systemu odpylania hali lejniczej wielkiego pieca nr 5 w ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Krakowie"

7 440 000 zł

5 250 000zł

2

"Ekoinnowacyjny system chłodzenia wielkiego pieca nr 5 w ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Krakowie"

44 233 070 zł

30 372 375zł

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem