Aktualności

Ruszyła modernizacja elektrociepłowni TAMEH POLSKA w krakowskiej Nowej Hucie

09/12/2016

Ruszyła modernizacja elektrociepłowni w krakowskim oddziale TAMEH POLSKA, który zasila w media energetyczne hutę ArcelorMittal Poland w Krakowie. Zmodernizowana elektrociepłownia jako paliwo podstawowe wykorzystywać będzie gazy hutnicze powstałe w procesie produkcyjnym huty. Pozwoli to na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz uczyni elektrociepłownię bardziej przyjazną środowisku. Wartość projektu przekracza 310 mln zł.

Celem modernizacji jest spełnienie nowych wymogów środowiskowych wynikających z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), które zakład musi spełnić w roku 2018. Inwestycja pozwoli również na zwiększenie sprawności elektrociepłowni - sprawność kotłów poprawi się o 10 proc., a wytwarzania energii elektrycznej o ponad 10 proc. Wartość projektu przekracza 310 mln zł.  

 Czystsze powietrze

Modernizacja elektrociepłowni zakłada przebudowanie instalacji w sposób, który umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie jako paliwa gazów hutniczych – wielkopiecowego i koksowniczego - wytwarzanych w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland oraz gazu ziemnego jako paliwa alternatywnego.  -  Zastosowane technologie pozwolą sprostać coraz bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym ochrony środowiska przy jednoczesnym zapewnieniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej i ograniczeniu emisji do powietrza – mówi Jerzy Biegun, dyrektor inwestycji w TAMEH POLSKA.

Ta kompleksowa modernizacja umożliwi znaczące ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza:

-        pył - redukcja emisji o 90 proc.

-        NOx - tlenki azotu - redukcja emisji o 83 proc.

-        SO2 - dwutlenek siarki - redukcja emisji o 80 proc.

-        CO - tlenek węgla - redukcja emisji o 40 proc.

-        CO2 – dwutlenek węgla – redukcja emisji o 20 proc.

 Zakres prac

Zakres modernizacji obejmuje budowę dwóch nowych kotłów gazowych oraz przystosowanie istniejącego kotła węglowego nr 8 do spalania paliw gazowych, tj. gazu wielkopiecowego, gazu koksowniczego oraz gazu ziemnego. Powstanie też nowy turbogenerator o mocy znamionowej 55 MWe (megawatów elektrycznych) i instalacja doprowadzenia gazu ziemnego oraz podłączeń gazu koksowniczego i wielkopiecowego. Zmodernizowany zostanie także układ wody chłodzącej.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem