Aktualności
Ścieżka dydaktyczna „Od odpadu do rozkładu” w Zdzieszowicach
12/12/2017
Działają lokalnie, promują aktywny wypoczynek, edukują, aktywizują mieszkańców Osiedla Starego w Zdzieszowicach. I oczywiście myślą ekologicznie. To Stowarzyszenie Osiedlok, którego członkowie nie potrafią siedzieć bezczynnie. O grant ekologiczny zawalczyli, zdobyli, z powodzeniem zrealizowali.
Ścieżka dydaktyczna „Od odpadu do rozkładu”, stworzona w ramach programu minigrantów „Działam, pomagam jestem wolontariuszem” składa się z 10 tablic pokazujących gospodarkę odpadami, segregację odpadów oraz recykling. Treść tablic została opracowana przez Związek Międzygminny „Czysty Region”.
Wolontariusze wspólnie z członkami stowarzyszenia stworzyli miejsce edukacji ekologicznej, gdzie można poprowadzić zajęcia dla grup w miłym otoczeniu zieleni, która w ramach projektu została nasadzona na wyznaczonym terenie. Przy ścieżce zostały ustawione ławki zrobione z palet. Dodatkową atrakcją jest akwarium obrazujące „drugie życie śmieci”. Ta żywa rzeźba stworzona została z przykrytych ziemią i obsadzonych roślinami śmieci, gdzie przez przeźroczyste ściany można obserwować procesy rozpadu odpadów.
Ścieżka została przygotowana w taki sposób, aby można było na niej realizować zajęcia edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli.
- Dostrzegając dalszą potrzebę edukacji ekologicznej i rosnące zainteresowanie tematem szczególnie młodego pokolenia, planujemy kontynuować zagospodarowywanie przestrzeni, na której powstała ścieżka dydaktyczna - mówi Marek Skóra, członek stowarzyszenia i pracownik zdzieszowickiej koksowni. - Wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 2 znajdującą się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, chcemy zapełnić teren ekologicznymi rzeźbami z surowców wtórnych, zbudować ściankę wspinaczkową ze zużytych opon, uzupełnić teren o drewniane instalacje, tak aby w przyszłości ten teren stał się atrakcyjny dla społeczności lokalnej, szkół i przedszkoli – planuje.