Aktualności

Słoneczna InteGRAcja

02/12/2014

„Słoneczna InteGRAcja”, to projekt zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Krakowie, Stowarzyszenie „Szersze Horyzonty” i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – oddział „Dzieje Nowej Huty”. W organizację przedsięwzięcia włączył się również ArcelorMittal Poland, bo nie można zapominać, że swe powstanie Nowa Huta zawdzięcza lokalizacji w tym miejscu huty stali.

- Głównym celem projektu „Słoneczna InteGRAcja” jest rozwijanie poczucia tożsamości i przynależności do zamieszkiwanej przestrzeni oraz przełamywanie stereotypów dotyczących największej dzielnicy Krakowa – Nowej Huty – wyjaśnia Beata Roman-Pietras jedna z pomysłodawczyń projektu.

Trwa właśnie trzecia edycja przedsięwzięcia. Jej pierwszym etapem był konkurs plastyczny dla przedszkolaków. Hasło „Zanim powstała Nowa Huta” rozbudziło ich wyobraźnię. W konkursie wzięło udział prawie 300 uczestników – dzieci w wieku 4-6 lat z dziewięciu nowohuckich przedszkoli. Inspiracją dla dzieci były czasy prehistoryczne, zabytki nowohuckie i praca na roli.

Nagrodzono 50 prac, a 27 listopada dzieci zostały zaproszone na rozstrzygnięcie konkursu wraz z opiekunami i rodzicami. Tego wieczoru obok wręczania nagród i dyplomów, odbyło się to, co cenne w całym programie i interesujące dla dzieci i ich rodziców – edukacyjna gra przestrzenna. Na ten wieczór hala sportowa ZSO nr 5 zmieniła się we wsie, w których 65 lat temu zbudowano Nowa Hutę. - Dzieci przez twórczą i aktywną zabawę mogły „zapolować na mamuty”, których kości odnaleziono przy pracach budowlanych stalowni krakowskiej huty (dziś są przechowywane w Muzeum Archeologicznym w Branicach), znaleźć „skarb” z Pleszowa, poznać bieńczyckie młyny, z których ta okolica słynęła, odwiedzić Kopiec Wandy czy poczuć siłę wiatru, puszczając własnej konstrukcji papierowe samoloty na lotnisku w Czyżynach – mówi Aleksandra Rzońca, przygotowująca terenowa grę edukacyjną.

To była udana, wspólna rodzinna zabawa. Już niebawem kolejne zmagania. Tym razem dla gimnazjalistów, którzy wezmą udział w m.in. w konkursie fotograficznym „Nowa Huta oczami młodzieży” .

W projekcie równie ważne jest przełamywanie barier, zauważanie osób niepełnosprawnych, integrowanie się z nimi, a przez to wdrażanie i krzewienie idei wolontariatu wśród młodych ludzi. Dlatego do konkursu plastycznego zaproszono także młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej z całego Krakowa. Finał w kwietniu 2015 r.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem